reklamı kapat

POPÜLER

Grok LOG tasarım

Elon Musk’ın ChatGPT rakibi Grok, Tesla araçlara da girecek

 - Güncelleme: 06 Kasım 2023 12:17

Elon Musk’ın ChatGPT rakibi Grok, ortaya çıktığı kadarıyla ileride direkt olarak Tesla imzalı araçlara da girecek.

Elon Musk tarafından kurulan xAI şirketi, geçtiğimiz gün Grok adını verdiği ChatGPT benzeri sohbet botu kullanıma sundu. Bu sistem şimdilik sadece ABD’de yaşayan X’in “X Premium+” aboneliğini alan kişilere açık ve sadece ufak çaplı testlere alınmış durumda. Grok, genel olarak kişilerin karşılıklı sohbet edebileceği, sorularına cevap alabileceği bir üretken yapay zeka sistemi konumunda yer alıyor. İşte bu gelişmiş sistem aktarıldığı kadarıyla ileride direkt olarak Tesla marka araçlarda da yer alacak, daha ufak bir versiyon güncel Model serisi elektrikli otomobillerdeki gelişmiş bilgisayar sistemlerinde yerleşik şekilde görev yapabilecek. Yani sürekli internet bağlantısı gerektirmeyecek bu Grok sürümü, sürücülere çok sayıda farklı konuda bilgi verebilecek ve araç özelliklerinin sesli komutlar ile daha önce hiç olmadığı kadar iyi düzeyde yönetilmesine imkan tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sohbet botu hakkında yaptığı açıklamada, “xAI olarak, insanlığa bilgi arayışında yardımcı olacak yapay zeka araçları yaratmak istiyoruz.” diyen şirket, Grok’un Grok-1 adı verilen bir motor üzerine kurulduğunu ve en temelde dört aydır geliştirilen / eğitilen büyük dil modelinin yer aldığını belirtiyor.

“Grok, soruları biraz esprili bir şekilde yanıtlamak için tasarlanmıştır ve asi bir çizgiye sahiptir. Bu nedenle mizahtan nefret ediyorsanız lütfen kullanmayın!” açıklamasını da yapan xAI şirketi Grok’un, “Diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlayacağını” da belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, yapay zekanın X’teki bilgilere / verilere gerçek zamanlı olarak erişim sağlayabildiğini ve bu sayede rakiplerinin bir adım önüne geçeceği söylüyor. Bu konuda xAI’ın kendisi ise, “Grok’un benzersiz avantajı, X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır.” diyor.

“Sistem hala çok erken bir beta ürünü -2 aylık eğitimle yapabileceğimizin en iyisi- ve bu nedenle sizin de yardımınızla her geçen hafta hızla gelişmesini bekliyoruz.” diyen xAI, sistemi henüz herkese ne zaman açacak belli olmuş değil. Bu sisteme bir süre sonra X Premium+ dışında ciddi bir abonelik ücretiyle erişim sağlanabileceği düşünülüyor.

Elon Musk, xAI ve Grok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER