reklamı kapat

POPÜLER

eski mısır yeni teori

Eski Mısır’daki piramitlerin yapımında kullanılan yönteme dair yeni teori

Buna göre, çöl arazisinin getirdiği zor şartlardan sonra, Eski Mısırlılar suyu kullanarak bu ağır taşları taşımanın biraz daha kolay bir yolunu buldular. Amsterdam Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, inşaatta çalışan işçiler taşları kızaklardan oluşan bir platforma yerleştiriyor ve ardından alttaki kumu ıslatarak zemini iki kat daha sert hale getiriyorlardı. Böylece daha sıkı ve sabit olan zemin üzerinden kayaları çekmek çok daha kolaylaşıyordu ve her bir taşı gideceği yere götürmek için gereken işçi sayısı da azaltılmış oluyordu. Araştırmacıların işaret ettiği bu durumu aslında hepimiz yazın deniz kenarında kumsalda yürürken ıslak ve kuru zemin arasındaki farktan biliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Physical Review Letters‘da yayınlanan bu araştırma yalnızca kadim medeniyetlerin bu gibi zorlukların üstesinden nasıl geldiğini değil aynı zamanda bu tekniklerin bize de nasıl yardımcı olabileceklerini de anlatıyor. Kum, kömür ve beton gibi tanecikli materyallerin taşınması halihazırda dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 10’luk bir dilimine karşılık geliyor. Bu nesneleri daha etkin bir biçimde hareket ettirmenin bir yolunu bulabilirsek, bu süreçte bir sürü enerji ve aynı zamanda para harcamaktan da kurtulabiliriz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Eski Mısır’daki piramitlerin yapımında kullanılan yönteme dair yeni teori” için 2 cevap

  1. s0nny dedi ki:

    adamlar piramitlerin icinde ampul resimleri buldu hala islak kumdan bahsediyorlar

  2. Konuk dedi ki:

    Piramitler, ses titreşimleriyle tonlarca ağırlıktaki taşlar önce sıvı ve sonra tekrar katı hale dönüştürerek inşa edildi. Bkz. Coral Castle.