reklamı kapat

POPÜLER

Facebook canlı yayınları gelir kapısına dönüşüyor

Facebook‘un videolara odaklanma çalışmaları giderek hız kazanıyor. Geçtiğimiz hafta duyurulan değişikliklerin ardından şimdi de canlı yayınlarda da reklamlarla karşılacağımız açıklandı. Bu da haber kaynağımızda daha fazla reklam göreceğimiz anlamına geliyor.

İnternetin geleceğinin videolarda olduğunu öngören Facebook, YouTube‘a ciddi anlamda rakip olmak üzere yola çıktı bile. Yapılacak yenilikler iki farklı kolda ilerliyor. İlki var olan platform üzerinden ilerliyor. Mecra geçtiğimiz hafta videoların otomatik olarak sesli oynatılması gibi birçok özelliği duyurmuştu. Bunun amacı da videolar üzerinden daha fazla etkileşim sağlamak ve izlenme oranlarını artırmaktı. İkinci alanda ise televizyonlarda da kullanılabilecek bir video platformu planları yer alıyor. YouTube’a benzer bir düzen kurmayı planlayan Facebook bu adımlarla video üreticilerine de kazanç sağlayacak.

Tüm bunların ardından Facebook’taki canlı yayınların da reklamlara ev sahipliği yapabileceği belli oldu. Elbette reklam kazancı sağlayabilmek için belli kurallar söz konusu olacak. Yayınlara reklam alabilmek için en az 2000 takipçiye ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca yakın zamanda yapılan bir yayının en azından 300 kişi tarafından seyredilmesi gerekiyor. Bu koşullar sağlandığında canlı yayında 20 saniyelik bir reklama yer verme hakkına sahip olunabiliyor. 20şer saniyelik reklamlara beş dakikada bir yer verilebiliyor. Böylece Facebook kullanıcılarını daha uzun ve ilgi çekici yayınlar yapmaya teşvik ediyor.

Canlı yayınlarda yer alan bu reklamlardan elde edilen gelirin yüzde 55’ini yayıncı, yüzde 45’ini ise Facebook alacak. Böylece yakında Facebook’u yoğun olarak kullanan birçok yayıncıyla karşılaşmaya başlayacağız.