reklamı kapat

POPÜLER

Instagram IGTV

Instagram IGTV üstünden para kazanma dönemi!

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, IGTV’nin kullanımını artırmak adına planladığı büyük adımı sonunda attı.

Biliyorsunuz YouTube’a rakip olacak denilerek tanıtılan ancak bunun yakınından geçmeyen Instagram IGTV, şu an yine de milyonlar tarafından aktif olarak kullanılıyor. Halen bilmeyenler varsa IG içerisinde bir dakikadan uzun videolar atılmasına imkan tanıyan IGTV, artık yayımlanan videolarda çıkacak reklamlar üstünden içerik üreticiler için bir gelir kapısı haline geliyor. Daha önce de bilgileri gelen bu durum, gerçekten büyük bir adım olarak karşımızda. Firma tarihinde bir ilk olan bu adım, başlangıçta sadece kısıtlı bir içerik üreticiye (200 kişi) açık olacak. 15 saniyelik video reklamlar üzerinden sürecek süreçte, reklam gösterimi üstünden içerik üreticiye para ödenecek. Bu arada Instagram, içerik üreticilerin para kazanması için bir yolu daha devreye alıyor. O da canlı yayınlar için “rozetler” oluyor. İçerik üreticilerin canlı yayınlarında takipçilerine paraya “uygulama içi rozet” satabileceği aktarılıyor. Burada gelirin hepsi içerik üreticiye kalırken, reklam temelli üstteki gelir kapısında Instagram’ın kesintisi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram IGTV adımı güzel görünürken, kısa süre önce Rooms hamlesi gelmişti

Facebook Messenger Rooms, geçtiğimiz hafta içerisinde dünya genelinde kullanıma çıkmıştı. Bu özellik 50 farklı kişinin aynı anda video sohbet yapabilmesine imkan tanıyor ve hazırlanan gruplara katılım için Facebook hesabına ihtiyaç duymuyor. Bakıldığı zaman çok kullanışlı duran özellik, ufak bir bağlantı üstünden katılım sunuyor ve Zoom gibi uçtan uça şifreleme getirmiyor. İşte bu özellik şu an Instagram içerisinde de yer alıyor. Bu sayede kişiler direkt olarak Instagram’dan 50 kişiye kadar görüntülü konuşma başlatabiliyor. Ancak burada görüşmenin özel olarak Instagram içinde yapılmadığını belirtmek gerekiyor. Kişiler yine görüşme için Messenger’a geçiş yapıyor. Tüm süreç Instagram tarafından paylaşılan aşağıdaki kısa videoda da gözler önüne seriliyor.

İlgili Video