reklamı kapat

POPÜLER

Facebook panoramik çekimleri 360° fotoğraflara dönüştürüyor

Facebook artık panorama fotoğrafları otomatik olarak 360 derecelik fotoğraflara çevirebilecek. Yakında yayınlanacak güncellemeyle, arkadaşlarınızın paylaştığı 360 derecelik fotoğrafları, akıllı telefonu hareket ettirerek görüntüleyebileceksiniz.

360 derecelik video özelliğini geçen yıl duyuran Facebook’ta 360 Photos özelliği de yakında geliyor. Şu an Mark Zuckerberg‘in sayfasına bakarsanız 360 derecelik bir New York manzarasını akıllı telefonu sağa sola hareket ettirerek görüntüleyebilirsiniz.

Tüm dünyadaki kullanıcılara çok kısa süre içinde sunulması beklenen 360 Photos’u kullanmak için panoramik bir fotoğraf çekip bunu Facebook’a yüklemeniz yeterli. Facebook, fotoğrafı otomatik olarak 360 derecelik bir görsel haline getiriyor ve arkadaşlarınız, bu fotoğrafı ekranı hareket ettirerek görüntüleyebiliyor. Fotoğraf, Samsung Gear VR ve Oculus Rift sanal gerçeklik cihazlarıyla da görüntülenebiliyor. Henüz Google Cardboard desteği bulunmuyor. Yazılım, eskiden yüklemiş olduğunuz panoramik fotoğraflarınızı 360 derece fotoğraflara dönüştüremiyor.

360 derecelik fotoğrafları şu anda görüntüleyebilirsiniz fakat kendi fotoğraflarınızı oluşturabilmek için birkaç gün daha beklemeniz gerekecek.