reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, sosyal ağ araması “Graph Search”ü tanıttı

Facebook‘un kurucusu ve CEO‘su Mark Zuckerberg, yeni arama özelliği Sosyal Ağ Araması‘nı (Graph Search) California eyaletindeki Menlo Park kentinde düzenlenen bir etkinlikte tanıttı. Sosyal ağ üzerinde arama deneyimini daha da geliştirilen bu özellik, mevcut arama işlevlerinden farklı olarak kullanıcılara sunuluyor.

Sosyal Ağ Araması, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişiler bulmanıza olanak tanıyor. Yeni arama özelliği arkadaşlarınızın beğendiği bir restoranı, ziyaret ettiği mekanları veya sosyal ağda paylaştıkları fotoğrafları bulmasına yardımcı oluyor. Facebook kullanıcıları için geliştirilen yeni arama özelliği, geliştirilmiş etiketleme sistemine benzer bir dizi filtre kullanıyor. Aynı aktivitelerden hoşlanan arkadaşlarla bağlantı kurmanıza ve yeni insanlarla tanışmanıza olanak sağlayacak yeni arama özelliği buna ek olarak fotoğraflar konusunda da sizlere yardımcı oluyor. Örneğin “Arkadaşlarımın New York’taki fotoğrafları” diye arama yaptığınızda arkadaşlarınızın New York’ta çekilmiş fotoğrafları kolay bir şekilde görüntüleniyor. “İstanbul’da yaşayan arkadaşlarım hangileri?”, “The Dark Knight filminden kimler hoşlanıyor?” gibi aramalar yaptığınızda ilgili kişiler kullanıcıların karşısına çıkıyor. Aynı şehirde yaşayan ve aynı filmi seven kullanıcılar bu özellik sayesinde birbirleriyle daha kolay bağlantı kurabiliyor. Zuckerberg, bu özelliğin gizlilik koşullarına tabi olacağını belirterek, kullanıcının ancak kendisine ait bilgilerin herkes tarafından görülmesine izin verdiği takdirde diğerlerinin bu içeriğe ulaşabileceğini ifade etti. Facebook’un CEO’su buna ek olarak Sosyal Ağ Araması özelliğinin mobil platform için de geliştirileceğini sözlerine ekledi.

Facebook’un Sosyal Ağ Araması özelliği şu anda Facebook’u ingilizce kullananlara test amacıyla sunulmuş durumda. Sosyal Ağ Araması’nın beta sürümünün bekleme listesine katılmak için bu sayfayı ziyaret etmeniz ve “Bekleme Listesine Katıl” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu özelliğin tam olarak ne zaman faaliyete gireceği ise şu an için belli değil.