reklamı kapat

POPÜLER

FacebookSearch1

Facebook yeni güncellemesiyle geçmiş paylaşımları bulmayı kolaylaştırıyor

Facebook gerek kullanıcılarının gizliliğine olan tutumu gerekse kullanıcılarını “ürünleştirme” politikası yüzünden sık sık eleştiriliyor. Ancak bu büyük sosyal ağın başka kusurları da var. Kullanıcıların geçmiş paylaşımlarını da tarayabilen bir arama motoruna ne dersiniz?

Sosyal ağ devi Facebook 8 bin çalışanı ve 1,35 milyar kullanıcı sayısıyla global ve güçlü bir servis. Son zamanlarda kaybettiği aktif kullanıcı oranı ile de harekete geçen sosyal ağ devi, kullanıcılarını ürünleştirme politikasından vazgeçmiyor ancak daha kolay ve rahat bir servis sunmak için yeni bir güncelleme getiriyor.

Facebook’un sahip olduğu arama motoru, kullanıcı postları taramanın da aksine aradığınız kullanıcıyı bile ilk etapta size sunamayabiliyor. Oldukça eleştirilen ve çok da gelişmiş olmayan arama motoru ise yeni güncelleme ile çok daha kullanışlı hale geliyor. Graph Search olarak bilinen beta uygulamasını bir süredir web tarayıcı üzerinden siteye giren kullanıcılarla test eden sosyal ağ devi, kullanıcılardan aldığı geri dönüşler üzerine yeni güncellemesinde geçmiş postları bulmayı çok daha kolay hale getiriyor. Bunun yanı sıra Graph Search’ü mobil platforma taşıyor.

FacebookSearch1
Yeni güncellemeyle Facebook arama kısmına artık sadece isim değil cümle ve hatta anahtar kelimeler girerek bile arama yapabiliyorsunuz. Yapılan aramalar tamamen kullanıcıya özel oluyor ve sadece kullanıcıyla paylaşılan durumlar listeleniyor. Yeni güncelleme bu hafta masaüstü bilgisayarların yanı sıra iPhone üzerinden Facebook kullanan kullanıcılara açılacak. Ancak güncelleme şimdilik ne yazık ki sadece İngilizce aramaları destekliyor. Facebook’un bu yeni güncellemesine dil desteğinin gelip gelmeyeceği ise belli değil.