reklamı kapat

POPÜLER

Facebook tamamen video paylaşım platformuna dönüşebilir

Dünyanın en büyük sosyal ağı konumunda olan Facebook fotoğraf, video ve yazı gibi birçok farklı kategoride paylaşım yapmaya olanak sağlıyor. Bu da kullanıcıların istediği her şeyi rahatlıkla paylaşabildiği bir ortam sunuyor. Fakat gelecekte bu paylaşım türlerinden birçoğu tarihe karışacağa benziyor.

Fortune’un sektörün güçlü kadınlarına yönelik düzenli olarak gerçekleştirdiği etkinlikte konuşan Facebook yöneticilerinden Nicola Mendelsohn, sosyal ağ devinin gelecekte bambaşka bir forma bürüneceğinin sinyallerini verdi. Buna göre Facebook 5 yıl içerisinde tamamen video paylaşım platformu haline gelebilir.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Facebook’ta video izlenme rakamları ciddi miktarda artış gösterdi. Eskiden günde 1 milyar toplam video izlenme sayısına ulaşılırken sonrasında bu rakam 8 milyara çıktı. Ayrıca kullanıcıların mobil cihazlarda günde 100 milyon saat video izlediği belirtiliyor. Canlı yayınlara yapılan yorumların sayısının normal videolara göre 10 kat fazla olması da dikkat çekici detaylardan.

Mendelsohn 5 yıl içerisinde yazılı içeriklerin tamamen kalkacağını ve platformun tamamen video odaklı olacağını tahmin ediyor. Şimdiden 5 sene sonrasını kestirmek epey zor ancak böyle bir değişimin herkes tarafından benimsenmesinin kolay olmayacağını öngörmek mümkün. Facebook’un bu süreç içerisinde nasıl bir değişim yaşayacağını hep birlikte göreceğiz.