reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’un sadeleştirilmiş versiyonu beklentileri aştı

Yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan Facebook geçtiğimiz sene yaz aylarında performans sıkıntısı yaşayan akıllı telefonlar için Facebook Lite‘ı duyurmuştu. Platformun sadeleştirilmiş bu versiyonu şimdilerde beklentilerin çok üzerinde bir kullanım oranı elde etmeyi başardı.

Her geçen gün yeni model bir akıllı telefon piyasaya sürülse de, her kullanıcının bu cihazları hızla satın alma şansı olmuyor. Oldukça eski model görülen birçok akıllı telefon hala kullanılmaya devam ediyor. Bu duruma genellikle Güney Afrika, Vietnam, Nijerya, Sudan gibi ülkelerde rastlanıyor. Tüm pazarlar aynı zamanda oldukça fazla kullanıcı potansiyeline sahip olmasıyla öne çıkıyor. Facebook da teknik aksaklıkların kullanıcıların platforma erişimine engel olmasının önüne geçmek istemişti. Facebook Lite asıl uygulamanın çalışmadığı veya sorun çıkarttığı cihazlara özel olarak geliştirilmişti. 1 MB’dan az olan indirme boyutuyla dikkat çeken Facebook Lite başlangıçta öngörülenden daha fazla ilgi gördü.

İlk piyasaya sürüldüğünde beğeni, yorum yapma ve paylaşım özelliklerinin bulunmadığı bu uygulama zamanla geliştirildi. Son haliyle Facebook’un kullanıcılara sunmak istediği temel noktaların hepsini bünyesinde barındırıyor. Açıklanan son verilere göre Facebook Lite dünya genelinde 200 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Bu da Facebook’un sadeleştirmilmiş versiyonuna ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne seriyor.

Facebook daha sonra bu başarıdan yola çıkaran Facebook Messenger‘ın sadeleştirilmiş versiyonunu da hazırlamıştı. Onu Shazam gibi uygulamalar da takip etti.

YORUMLAR