reklamı kapat

POPÜLER

FIAT Yol Arkadaşım Connect

FIAT’tan kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan teknolojik hizmet: Yol Arkadaşım Connect [Video]

Egea ile başlangıcı yapılan Yol Arkadaşım Connect uygulamasıyla, FIAT kullanıcılarını çok daha güvenli ve bağlanılabilir bir sürüş deneyimi bekliyor.

Masaüstü ve ceplerimizdeki teknolojilerin gelişmesi ve kullanım alanlarının artışıyla birlikte, bunun farklı alanlara sıçrayacağı gerçeği de ön görüsü kolay seçenekler arasındaydı. Nitekim otomobil üreticilerinin özellikle akıllı cep telefonları üzerinden başlattığı “bağlanılabilirlik” teknolojileri günümüz itibarıyla fazlasıyla tatmin edici noktalara çıktı. Henüz Türkiye’de kullanılmasa da nesnelerin interneti üzerinden gelişen akıllı ev asistanlarının araçlara komut göndermesi de günümüzde deneyimlenebilen teknolojiler arasında. Temellerinin premium üreticiler tarafından atıldığı bu entegrasyon yavaş yavaş her kesinden kullanıcıların ulaşabileceği özellikler olmaya devam ediyor. Bu konuda Türk mühendislerin oluşturduğu bir ekiple “Yol Arkadaşım Connect” uygulamasını geliştiren FIAT, müşterilerine akıllı telefonları üzerinden araçlarına komut verme ve anlık bilgi alma gibi önemli bir destek sunuyor.

“FIAT Yol Arkadaşım Connect” ile gelen özellikler

Şimdilik sadece Egea modellerinde kullanıma sunulan bu uygulamanın özellik yelpazesinin oldukça zengin olduğunu ilk baştan belirtelim. Google Play Store ve App Store üzerinden indirilebilen uygulamanın akıllı telefonlara kurulmasıyla başlayan süreç, hemen ardından kullanıcının kendi adıyla bir profil açmasıyla devam ediyor. Oluşturulan bu profil üzerinden, araçla yapılan her yolculuk kayıt altına alınıyor. Kilometre ve zaman cinsinden verilerin ele alındığı profilde aynı zamanda sürücünün kullanım karakteristiğine göre beş yıldız üzerinden puanlama yapılıyor. Hızlanma, Hız, Vites Geçişleri ve Yavaşlama başlıkları altında verilen değerlendirme ile sürücünün genel sürüş başarısının ortalaması alınıyor. Bu aşamada istenilirse profilini diğer kullanıcılarla paylaşabilecek olan sürücüler, kendi aralarında kimin daha kaliteli ve güvenli bir sürüş yaptığını keyifli bir oyun havasında ölçümlendirebiliyor. FIAT burada, güvenli ve kurallara uygun bir sürüşle birlikte maksimum yakıt tasarrufunun yakalanabilmesini hedeflemiş durumda.

FIAT Yol Arkadaşım Connect’in kullanıcılarını en çok mutlu edecek özelliğinin başında hiç şüphesiz “Çekici ikazı” yer almakta. Eğer araç anahtarsız bir şekilde konum değiştirirse, kullanıcının cep telefonuna ivedilikle “Aracınız Çekiliyor” bildirimi gönderiyor. Bununla paralel olarak “Aracım Nerede” özelliği de haritalar üzerinden anlık konum bilgisini kullanıcıyla paylaşarak herhangi bir hırsızlık durumunda da önemli bir destek sağlıyor. Kullanıcıların tüm bu bilgilere dünyanın neresinde olursa olsun erişebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Projenin güvenlik konusunda altı çizilmesi gereken parçası ise 7/24 ambulans desteği. Kullanıcıların yaşadıkları bir kaza durumu sırasında erişebilecekleri “FIAT İlgi Merkezi” görevlileri talep doğrultusunda ambulans desteği sağlayabiliyor. Kazanın şiddetine göre eğer otomobil Airbag patlatır ise, uygulama üzerinden merkeze iletilen sinyal doğrultusunda kullanıcıyla cep telefonu üzerinden iletişime geçilmeye çalışılıyor. Eğer kullanıcı herhangi bir yanıt vermez ise olay yerine otomatik olarak ambulans yönlendiriliyor.

Araca uzaktan erişim imkanı

Yukarıda bahsettiğimiz “dünyanın her yerinden takip ve erişim” kısmının bizce en güzel desteklerinden birisi “Uzaktan Kontrol” bölümüyle veriliyor. Araç sahipleri bu bölümde, diledikleri zaman kapı ve bagaj gibi bölümlerin kilitlerini aktif hale getirerek, o an aracın başında olan kişilere araca erişme izni veriyor. Yine benzer bir düşünce ile geliştirilen “Hız ve Mesafe Limiti” özelliğinde ise eğer araç sahibi tarafından kullanılıyor ise, uygulama üzerinden ayarlanan hız ve mesafe limitinin aşılmasıyla cep telefonuna gelen uyarı bildirimiyle bilgilendirme sağlanıyor. Bu da özellikle vale hizmetinin sunulduğu yerlerde kullanıcıların daha güvende hissetmesi konusunda işlevsel bir özellik olarak nitelendirilebilir.

FIAT Yol Arkadaşım Connect dahilinde sunulan ve üzerinde özellikle durmamız gereken son özellik ile servis desteğiyle alakalı. Araç sahiplerinin servis randevusu da alabildiği bu bölüme; servis sırasında yapılan işlemlerin kayıtları, hangi işlemin ne kadar ücretle yapıldığı ve servis danışmanının bilgilerine erişilebiliyor. Eğer kullanıcıların özellikle tercih etmek istediği bir servis personeli var ise, doğrudan müsait durumuna göre o kişiden de randevu alınabiliyor. Burada periyodik bakım listeleri ve gelinen son kilometreye kadar yapılan işlemlerin genel geçmişine de erişim mümkün.

Fiyat ve hizmetin kısa vadedeki planlaması

Evet, böylesine geniş bir yelpazede destekler sunan bu hizmet için FIAT’ın talep ettiği fiyat ne? Kullanıcıların bu özelliğe 590 TL gibi bir ücret ödeyerek sahip olabileceğini açıklayan marka yetkilileri, bunun içerisinde 1 yıllık üyeliğin de olduğunu belirtiyor. Kullanıcılar ilerleyen süreçlerde üyeliğini devam ettirmek ister ise 2 yıldan itibaren 100 TL gibi ek ücret ile hizmeti almaya devam edebilecek. Egea ile başlayan kullanım sürecini haziran ayından itibaren genişleteceğini açıklayan FIAT Türkiye, Doblo ve Fiorino‘yu listenin üst sıralarına yazmış durumda. FIAT’ın sunduğu bu hizmetle ilgili düşünceleriniz bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Video