reklamı kapat

POPÜLER

Filmlerde en çok kullanılan 10 şarkı [Video]

Sinema ile müziği birbirinden ayırmak neredeyse imkansız. Müzik temalı filmler, soundtrack’leriyle ünlenen filmler, kullandığı müziklerle daha çarpıcı hale gelen sahneler derken iki sanat dalı birbirini mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Dolayısıyla filmlerde kullanılacak müzikleri seçmek de bir o kadar önemli hale geliyor. Ancak bu konuda aynı özeni göstermeyen ve tembel davranan yapımcılar yüzünden çok sevidiğimiz şarkılardan bile sıkılabiliyoruz.

Aslında sinemanın birçok dinamiği gibi film müzikleri de belli bir formüle dayanıyor. Film Vietnam Savaş’ını mı konu alıyor? Gimme Shelter. Eve dönüş sahnesi mi geldi? Sweet Home Alabama. Karakter etkileyici bir giriş mi yapacak? Bad to the Bone. İşler sarpa sardı ancak umudumuzu yitirmemeliyiz? O halde What a Wonderful World harika bir seçim.

Hepsi başlı başına birer klasik ancak sinema ve televizyonda o kadar çok çalındı ki onları ayı birer şarkı olarak değil, sahneleri tamamlayan eserler olarak algılamaya başladık. Tüm bunların ışığında WatchMojo’nun hazırladığı, film sahneleriyle birlikte yer verdiği sinema ve TV’de en çok çalınan parçalara yukarıdaki videodan göz atabilirsiniz. Listenin tam hali ise aşağıdaki gibi:

1. Born to be Wild – Steppenwolf

2. What a Wonderful World – Louis Armstrong

3. Over the Rainbow – Judy Garland

4. Stayin’ Alive – Bee Gees

5. Kung Fu Fighting – Carl Douglas

6. Sweet Home Alabama – Lynyrd Skynard

7. Bad to the Bone – George Thorogood & the Destroyers

8. Walking on Sunshine – Katrina and the Waves

9. Gimme Shelter – Rolling Stones

10. All Along The Watchtower – Jimi Hendrix