reklamı kapat

POPÜLER

Ford

Ford, elektrikli otomobillerin dönüşümüyle ilgili tarih paylaştı

Ford, tüm otomobil modellerini elektrikli hale getirmeye hazırlanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 2030 yılında satışa sunulacak tüm Ford modelleri elektrikli olacak. Şirketin Almanya’daki fabrikasında elektrikli otomobil üretimi için 1 milyar dolarlık harcama yapacağı belirtiliyor.

Ford, önümüzdeki on yıl içinde kademeli olarak elektrikli otomobil üretimine geçeceğini belirtiyor. 2024 yılına kadar şirketin ticari araç serisinin tamamının “sıfır emisyon özellikli, tamamen elektrikli veya hibrit araçlar olacağı söyleniyor. Ford, 2026 yılının ortasına kadar binek araç serisinin “yüzde 100’ünün” elektrikli ve hibrit olacağını söylüyor. Şirket, 2030’a kadar ticari araç satışlarının üçte ikisinin tamamen elektrikli veya hibrit olacağını, tüm binek otomobillerinin ise tamamen elektrikli olacağını ifade ediyor. Paylaşılan bu haber Ford’un elektrikli ve otonom araçlara yaptığı yatırımı 29 milyar dolara çıkaracağını açıklamasının ardından geliyor. Şirket daha önce 2022 yılına kadar araç serisini elektrikli hale getirmek için 11,5 milyar dolar harcamayı taahhüt etmişti.

Ford, elektrikli otomobiller için Volkswagen ile temas halinde

Şirket, elektrikli araç platformu için Volkswagen ile bir anlaşma da gerçekleştirmişti. Volkswagen’in MEB platformunun Ford’un satmayı hedeflediği 15 milyon elektrikli otomobilin temelini oluşturacağı belirtiliyor. Ford geliştirilen bu platformu 2023 yılından itibaren Avrupa’daki otomobillerinde kullanmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni takip aksesuarıyla tanışın