reklamı kapat

POPÜLER

Ford Mustang

İleride dört kapılı ve hibrit bir Ford Mustang gelebilir

İleride dört kapılı ve hibrit bir Ford Mustang gelebilir. Ford CEO’su Jim Farley verdiği bir röportaj kapsamında kapıyı açtı.

Otomobil dünyasının en ikonik markaları arasında kesinlikle Ford Mustang de yer alıyor. Uzun yıllardır aracımızda olan araç, Ford CEO’su Jim Farley tarafından açılan kapıya göre ileride hibrit bir temele kavuşabilir ve aynı zamanda dört kapılı bir Mustang modeli de pazara çıkarılabilir. Mustang’in mevcut formunda tamamen elektrikli hale getirmek istemeyen (Mach-E odak dışı) yani bir elektrikli “muscle car” fikrine sıcak bakmayan marka, söylendiği kadarıyla Mustang’in kalbine mümkün olduğu süre boyunca bir V8 motor koymaya devam edecek. Aynı zamanda araç için manuel vites opsiyonu sunmak da isteyen marka, “Mustang” ruhu kaybolmadığı sürece farklı planlara açık görünüyor ve bu Mustang’in popülerliğinden daha fazla yararlanmak adına şirket için mantıklı görünüyor. Ford bundan önce bir plan değişikliği ile gündeme gelmişti. Ford, Avrupa’da 2030’dan sonra içten yanmalı motora sahip otomobil modelleri satmaya devam edebileceğini söylüyor. Daha önce 2030 itibarıyla Avrupa ülkelerinde sadece elektrikli araç satacağını söyleyen markanın bir yetkilisi, “Örneğin plug-in hibrid araçlar için güçlü bir talep görürsek, bunları pazara sunacağız.” diyor. Elektrikli araçlara yönelik talebin düşmesiyle planlarını gözden geçiren isimler arasına dahil olan Ford, şu an elektrikli otomobil pazarında birçok rakibinin gerisinde kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford aslında daha önce de elektrikli tarafta sürpriz bir plan değişikliği gerçekleştirmişti. Kaçıranlar için şirket tamamen elektrikli F-150 Lightning ve Mustang Mach-E ile iyi sayılacak satış rakamlarına ulaşmasına rağmen elektrikli tarafta aşırı hızlı ilerlemek istemiyor. Değişen pazar şartları nedeniyle birçok diğer üretici gibi içten yanmalı ve hibrit araçlara ağırlık vermek isteyen marka, bu bağlamda üç sıralı büyük elektrikli SUV modelini 2025 yılından 2027 yılına ertelediklerini duyurdu.

Ford, bu ertelemenin pazarın daha da gelişmesine ve batarya teknolojisindeki ilerlemelerden yararlanmasına olanak tanıyacağını belirtiyor. Ford, Çinli elektrikli otomobillerin ABD pazarında büyük bir patlama yapacağını gören ve bunu artık çok açık şekilde dile getiren firmalardan. Özellikle 10-15 bin dolarlık ucuz Çinli araçların ABD otomobil pazarına çok büyük etki edeceğini bilen firma, Çinli firmaların elektrikli taraftaki üstünlüğünü kabul ediyor ve bunun için tam olarak hazır olmak istiyor.

Ford Mustang haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER