reklamı kapat

POPÜLER

Forza Motorsport 6 incelemesi

Forza ismi yarış oyunları türünde fazlasıyla ön plana çıkmış durumda. Belli bir kaliteyi yakalayan seri, hiçbir şekilde bunun altına inmiyor. Ancak asıl problem yakaladığı seviyenin ne kadar üstüne çıkabildiği. Çünkü geldiğimiz noktada Forza, ileriye doğru adım atmakta zorlanıyor gibi görünüyor

Benzer oyunların incelemelerinde daha önce de bahsetmiştik. Yarış türü bir tıkanmanın içine girmiş durumda. Yapılan her şey ve içerikteki her unsur o kadar çok kez tekrarlandı ki, yapımcılar yeni şeylerle oyuncunun karşısına çıkamaz hale gelmeye başladı. Arcade türü bu durumdan daha az etkileniyor çünkü orada sınırları daha rahat zorlayabiliyorsunuz. Polis kovalamacası ekleyerek, rakibe zarar verme üzerine odaklanarak veya tüm yarışları bir televizyon programı konseptine indirgeyerek olayı kotarabiliyorsunuz. Ancak simülasyon türü için bu durum geçerli değil.

Hangi platforma çıkıyor olursa olsun, her yarış simülasyonu birbirini andırıyor. Geçen zamanla birlikte oyuna eklenebilen ögeler, yeni otomobiller ve yeni görsel efektlerle sınırlı kalıyor. Yarışılan yerler, yol tutuşları, yarış türleri; kısacası her şey aynı. Gran Turismo, Driveclub, Project CARS veya Forza Motorsport olması fark etmiyor, hepsi birbirinin aynısı olmuş durumda.