reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Fujifilm’in yakışıklı profesyoneli X-Pro1

Retroya olan özlem ve aynasız makinelere olan rağbetin bir ürünü daha CES’te karışımıza çıktı. Fujifilm, 16 megapiksellik APS-CMOS sensörlü yeni makinesi X-Pro1‘i tanıttı. Eski tip metal kasalı fotoğraf makinelerini andıran bir tasarıma sahip olan X-Pro1’in magnezyum alaşımlı gövdesinin kimi kısımları deriyle kaplı. Makinenin kutusu da yine aynı şekilde deriden.
Fujifilm X-Pro1
Fujifilm’in söylediğine göre X-Pro1’de kullanılan ASP-C X Trans sensör, tam çerçeve lense sahip DSLR’lara eş bir fotoğraf kalitesi sunuyor. Geleneksel 2×2 yerine 6×6 renk dizilimi kullanan sensör bu sayede çok daha net ve canlı fotoğraflar veriyor. Makinede Fujifilm’in kendi geliştirdiği EXR görüntü işlemcisi, yeni bir filtre dizilimi ve X100’de de gördüğümüz hibrit vizör bulunuyor. Yeni X-Pro1, birçok rakibi gibi 1080p video kaydı yapabiliyor. Kaydedilen görüntüler, makinenin arka yüzündeki 3 inç (854×480 piksel) büyüklüğündeki ekrandan izlenebiliyor.
Fujifilm X-Pro1
X-Pro1’in en önemli yeniliklerinden biri yeni X lens yuvası. Fujifilm, oldukça ince olmasından ötürü daha kaliteli fotoğraflar ve daha düşük deklanşör gecikmesi sunan X yuvasıyla uyumlu üç yeni XF Fujinon lens de duyurdu. XF18mmF2 R (27mm’ye denk) f/2.0 pancake, XF 35mmF1.4 R (53mm’ye denk) f/1.4 ve XF60mmF2.4 R makro (90mm’ye denk) F/2.4 lenslerin üçünde de kullanılan camlar, keskinliği artırmak için yuvarlatılmış kenarlara sahip. Bu üç lense ilerleyen dönemde yenileri de eklenecek.
Fujifilm X-Pro1
Şubat ayında yaklaşık 1.700 dolarlık fiyatla piyasaya çıkması beklenen X-Pro1’in lenslerinin 500-600 dolar civarında fiyatlara sahip olacağı belirtiliyor.

Advertisement