reklamı kapat

POPÜLER

Fütüristik tasarımlı akıllı bisiklet Cyclotron [Video]

Geleceğin bisikleti, Kickstarter’da hedeflediğinin iki katı fon toplamayı başardı. Jantsız tasarımı ile Cyclotron, Tron‘dan fırlamış gibi görünmesini sağlayan aydınlatmalarıyla daha da havalı.

Jantsız tekerlekleri sayesinde eşsiz bir tasarıma sahip Cyclotron, sıradan lastikler yerine, farklı bir malzemeden üretilmiş havasız tekerlekler kullanıyor. Bilim kurgu filminden fırlamış havası veren aydınlatması ise gün ışığına göre otomatik olarak yanıyor. Bu ışıklar, ebette sürücüsünün görünürlüğünü de artırıyor. Bu aydınlatma şarj edilmeden sekiz saat çalışabiliyor ki batarya hareket halindeyken kendi kendine şarj oluyor. Bağlantılı akıllı telefon uygulaması ile şarj seviyesi görüntülenebiliyor. Tekerleklerin içi, jant olmadığı için, eşya taşımak için bile kullanılabiliyor.

Kickstarter’da fon toplayan bisikletin geliştiricileri, Cyclotron’un teknik olarak ileri bir düzeyde olduğunu ifade ediyor. Karbon fiber gövdenin içine gizlenmiş zincir, kablolar ve her türlü bağlantısı sayesinde bisiklete dışarıdan bakıldığında bütünleşik tasarım öne çıkıyor. Elektrikli bir araç olmayan Cyclotron’da vites sistemi de gizlenmiş durumda. Ayrıca 10’dan fazla sensörle donatılmış bisikletin iOS ve Android uyumlu Cyclo uygulaması aracılığıyla nabız, hız, yakılan kalori, GPS, mesafe, pil seviyesi gibi pek çok veri görüntülenebiliyor.

Kickstarter’da 50 bin euro toplamayı hedefleyen projede 110 bin eurodan fazla bağış toplandı. Piyasaya çıktığında 1.599 euro fiyattan satılması beklenen Cyclotron’un erken siparişle fiyatı ise 899 euro. Eğer her şey yolunda giderse geliştiriciler bisikleti 2017 Temmuz’unda kullanıcılara teslim etmeye başlayacak.

Video