reklamı kapat

POPÜLER

5g

Geleceğin mobil internet teknolojisi 5G ne zaman gelir?

Henüz Türkiye’ye uğramadı ancak mobil internet bağlantısı 4G neredeyse eskimeye başladı bile. Birçok teknoloji firması geleceğin internet altyapısı 5G’nin testlerine başladı. Bunun son örneğine, Samsung’un rekor kırdığı 5G testiyle şahit olmuştuk. Peki 5G teknolojisi nedir ve nasıl çalışır, gelin hep birlikte bakalım.

Akıllı telefonların, tabletlerin ve hatta akıllı saat ve bilekliklerin iyice yaygınlaşmasıyla birlikte mobil internet, evlerimizde kullandığımız modemlerin çıkardığı sinyallerden daha önemli hale geldi. Operatör firmaları da yatırımlarını doğal olarak bu yönde sıklaştırdı. Mobil internet bağlantısında hızdan ziyade daha sağlıklı bağlantı standartları; dolayısıyla daha geniş bant aralığı öne çıkıyor. 5G teknolojisi de bu bant genişliğini sağlamak ve daha sağlıklı internet deneyimi yaşatmak için hazırlanıyor.

Teorik olarak 5G, daha hızlı dosya transferinin yanında, daha büyük boyutlardaki her türden dosyanın aktarımına imkan tanıyor. Dolayısıyla internet, video ve fotoğraf paylaşmaktan çok daha verimli bir hale bürünmeye hazırlanıyor. Görünüşe bakılırsa “geleceğin interneti” denilen şeyin 5G ile gerçekleşmesi için çok da beklemek gerekmeyecek.

5G teknolojisinin öncüsü olması beklenen Samsung, bizi geleceğin internetiyle 2018 yılında tanıştıracak. 2018’de Güney Kore’deki Pyeongchang Kış Olimpiyatları için sürpriz hazırlığında olan şirket, 5G kullanarak olimpiyat oyunlarını cep telefonlarından 3D ve hologram şeklinde izleyebileceklerini belirtiyor. Elbette o zamana kadar bunu sağlayacak ekran teknolojisinin de hazır olmasını umuyoruz.