reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro Mini-LED

Gelecek iPad modelleri için Samsung imzalı OLED iddiası

11 inç ve 12,9 inç 2021 iPad Pro modellerinde Apple bir kez daha OLED teknolojisine geçiş yapmadı. İşte bu durum ileride değişebilir.

Advertisement

Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye’de de satışa sunulan M1 işlemcili 2021 iPad Pro modelleri standart LCD ile Mini-LED (12,9 inç model) ekran üzerine kuruluyor.

Hatırlarsınız kısa süre önce Mini-LED ekran üzerinden kullanıcılar Apple’a şikayette bulunmaya başlamıştı. Apple’a “keşke yeni modellerde OLED kullansaydın” şeklinde mesajlar yağmıştı.

Bunun arkasında da yukarıdaki fotoğrafta görünen sorun yer alıyordu. Mini-LED ekran derin siyahlar sunuyor ancak buna rağmen ciddi şekilde seçilir bir “blooming” sorunu yaşatıyordu.

Bu sorun OLED’lerde bulunmuyor. Çünkü OLED’ler siyah üretmek için kendisini kapatabiliyor. Piksel komple kapatıldığı için de parlak görsellerin etrafında böyle istenmeyen ışıklar oluşmuyor.

Gelen bilgilere göre Apple, iPad tarafında OLED kullanmak için planlar yapıyor. Hatta Apple’ın bu ekranları direkt olarak Samsung’dan alacağı aktarılıyor.

Biliyorsunuz Samsung’un hali hazırda birçok AMOLED ekranlı tableti bulunuyor.  Apple’ın 2022’de bazı iPad’lerinde OLED’e geçecek olması gerçekten güzel görünüyor.

Kullanıcılar gerçekten bunu çok uzun zamandır bekliyor. Firma iPhone’larda yıllardır OLED kullanıyor ancak bunu tablet tarafına sanıyoruz maliyet nedeniyle getirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 iPad Pro için Türkiye’de hiç ama hiç ucuz değil

2021 iPad Pro modellerinin Türkiye başlangıç fiyatı 11 inç için 8.599 TL, 12,9 inç içinse 11.999 TL seviyesinde. 12,9 inç model, Wi-Fi + Cellular ve 2 TB depolama ile tam 25.699 TL‘ye kadar çıkıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept