reklamı kapat

POPÜLER

Gelmiş geçmiş en havalı ticari minivan Deliver, hem göze hem çevreye hitap ediyor

Lüks elektrikli araçlar üreten İngiliz firma Liberty Electric Cars, bugüne kadar gördüğümüz en fütüristik ticari minivan tasarımıyla karşımıza çıktı. Deliver adlı minivan, ticari araçların karbon ayakizini azaltmak amacıyla Avrupa Birliği tarafından başlatılan ve Fiat ve Volkswagen’ı da kapsayan on firmanın yer aldığı program dahilinde tasarlanmış.

Tümüyle fonksiyonel olan Deliver prototipinde gördüğümüz bir hayli fütüristik tasarım aracın konsept araç gibi görünmesine yol açıyor. Minivanın geniş ve havadar bir his veren ön camı ve B sütununu elimine eden tasarımı aracı anında öne çıkarıyor. 2200 kilogram ağırlığındaki Deliver 680 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip. Liberty’nin açıklamasına göre, Deliver benzer ebattaki araçlardan yüzde 18 daha fazla yük kapasitesine sahip.

Deliver’ın gücü ise Li-NMC (lityum nikel manganez kobalt oksit) akü takımına bağlı tekerlek içi motorlardan geliyor. Saatte 100 km hıza çıkabilen aracın tek şarjda seyahat mesafesi de 100 km. Liberty ticari araç kategorisinde ciddi bir rakip olmak istiyorsa motor gücünü şüphesiz artırmak zorunda. Örneğin Nissan’ın bu kategorideki aracı e-NV200 tek şarjda 160 kilometre gidebiliyor, üstelik 30 dakikada yüzde 80 oranında şarj oluyor.

Deliver’a ilişkin şimdilik bu kadar bilgi veren Liberty’nin yakın zamanda daha fazla detay sağlaması bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR