reklamı kapat

POPÜLER

Getirilmesi planlanan ancak yasal düzenleme sonrasında Türkiye kapısı kapanan elektrikli otomobil modelleri açıklandı [Güncellendi]

 - Güncelleme: 20 Şubat 2024 12:05

Türkiye’de hali hazırda çok sayıda elektrikli otomobil modeli satılıyor. Peki 2024 yılında hangi araçlar satılacak?

Gazetepencere’de geçtiğimiz haftalarda çıkan bir Emre Özpeynirci imzalı haberde, 2024 yılında Türkiye’de bu dikkat çekici elektrikli otomobil modellerinin satışa sunulacağı açıklanmıştı:
-Alfa Romeo Milano
-Audi Q4 e-Tron
-Audi Q6 e-Tron
-BMW iX2-1.çeyrek
-BMW i5 Touring
-BYD Seal
-BYD Han
-BYD Dolphin
-Citroen e-C3
-Cupra Born
-MINI Countryman EV
-Neta U
-Neta GT
-Neta AYA
-Opel B-SUV EV
-Opel C-SUV EV
-Peugeot e-208 –
-Peugeot e-3008
-Porsche Macan EV
-Cupra Tavascan
-Ford Explorer
-Ford Puma EV
-Fiat 600

-Hyundai Kona EV
-Kia EV9
-Kia EV3
-Leapmotor C10
-Lexus RZ
-Mercedes EQA
-Mercedes EQB (FL)
-Porsche yeni Taycan
-Skywell EA3
-Skywell EA5
-Skywell yeni ET5 –
-Skoda Enyaq
-Toyota bZ4X
-Volkswagen ID.3
-Volkswagen ID.4
-Volkswagen ID.5
-Volkswagen ID.7
-Mercedes G Serisi EV
-Volvo EX30

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak bu liste kısa süre önce tamamen değişti. 29 Aralık’ta yürürlüğe giren, “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” sonrasında aşağıdaki araçlar için Türkiye kapısı kapandı. Özpeynirci’ye göre eğer yasal adımda bir değişiklik olmazsa, aşağıdaki araçlar maalesef Türkiye’ye resmi olarak getirilmeyecek:

-BMW iX3
-BYD Atto 3
-BYD Han
-BYD Seal U (Elektrikli)
-BYD Dolphin
-Cupra Tavascan
-Dacia Spring
-Ford Mustang Mach-E
-Hongqi E-HS9
-Leapmotor T03
-Lexus RZ 450E
-Lexus UX
-Neta U
-Neta GT
-Neta AYA
-Nissan X-Trail e-Power
-Seres 3
-Skywell ET5
-Skywell EA3
-Skywell EA5
-Subaru Solterra
-Toyota bz4x
-Volvo EX30

Volvo EX30’un  Türkiye’ye getirilemeyecek olması hakkında firmadan gelen resmi açıklama şöyle olmuştu: “Volvo Cars’ın ürettiği ilk premium B-SUV modeli olan ve bugüne kadar üretilen tüm Volvo otomobiller arasında en düşük karbon ayak izine sahip olan yeni Volvo EX30’u da sizlerle buluşturmak için de büyük bir arzu içerisindeydik. Ancak Ticaret Bakanlığı tarafından 29.11.2023 tarihli ve 32384 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat 2023/22)’’ kapsamında, Tebliğ’nin “Yürürlük” maddesi başlıklı 5. Maddesi uyarınca 29.12.2023 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan yeni ithalat koşulları sebebi ile Türkiye pazarında henüz ithal edilememektedir. Yeni ithalat koşullarının izin verdiği noktada ve zamanda, Volvo EX30 modelimizi Türkiye’de satışa sunabilmek için gereken adımları atacağız.”


Güncelleme:


“Haber içeriğimizde MG marka araçların satışının Ticaret Bakanlığı tarafından yasaklandığı ve satışların durdurulduğuna ilişkin ifadeler yer almakta ise de söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. MG marka araçların satışı devam etmekte olup Ticaret Bakanlığı tarafından elektrikli araçların satışının yasaklanmasına ilişkin verilmiş herhangi bir karar söz konusu değildir, düzeltiriz.”


Türkiye’de satılacak elektrikli otomobil modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli