reklamı kapat

POPÜLER

Girls Around Me uygulaması App Store’dan kaldırıldı

Geçtiğimiz cuma günü Cult of Mac‘te uzun bir haber vardı. Haberin konusu, Foursquare ve Facebook‘tan aldığı verilerle çalışan bir uygulamaydı. Yukarıda kullanıcı arayüzüne ait ekran görüntülerini görebileceğiniz Girls Around Me uygulaması, adından da anlaşılacağı gibi bulunduğunuz konuma yakın kadınların (ve erkeklerin) yerlerini ve fotoğraflarını gösteriyor. Uygulamanın yararlandığı herhangi bir veritabanı, arkadaş listesi veya rehber olmaması işin can alıcı noktasını oluşturuyor.
Girls Around Me
Şöyle ki; uygulama herkesin görünümüne açık Facebook profiline sahip kişilerin Foursquare aracılığıyla yaptığı check-in’lerden yararlanarak bir harita oluşturuyor ve açtığınız zaman çevrenizde bu kişilere ait profil fotoğraflarını ve nerede olduklarını görüyorsunuz. Uygulama ayrıca istediğiniz takdirde kişinin Facebook profilini “Beğen”menizi sağlıyor. Teknik olarak bakıldığında, uygulama herhangi bir gizlilik ihlalinde bulunmuyor, açık profillerden yararlanıyor ancak yapığının pek ahlaka uygun olduğunu söylemek de mümkün değil. Bu durumun farkına varan Foursquare, API platformunun kurallarına uymadığı gerekçesiyle uygulamanın API iznini kaldırdı. Bir süre sonra da Apple, uygulamayı App Store’dan çıkardı.

“Herşey olup bitmiş, bunu neden şimdi haber veriyorsunuz?” diye soracak olanlarınıza yanıt verelim. Facebook ve benzeri sosyal servislerdeki gizlilik ayarlarınıza dikkat etmeniz çok önemli. En yakınlarınızdan bile gizlediğiniz bazı fotoğrafların, bazı check-in’lerin ve bazı özel bilgilerin açık bir şekilde, herkesin gözleri önünde olmamasına dikkat edin. Facebook sunduğu gizlilik ayarlarıyla bu işi kolaylaştırmıyor belki ama kısa bir zaman ayırarak kişisel bilgilerinizi tehlikelerden uzak tutmanız mümkün.

YORUMLAR