reklamı kapat

POPÜLER

God of War: Ascension incelemesi

OLİMPOS’A TIRMANMADAN ÖNCE
ÖFKESİNİN ÖNÜNDE TANRILARIN DAHİ DURAMADIĞI KRATOS, GERİ DÖNDÜ. ASCENSION, BİZİ HİKAYENİN EN BAŞINA GÖTÜREREK KRATOS’UN NASIL TANRILARIN ETKİSİ ALTINA GİRDİĞİNİ VE İNTİKAM HİSLERİYLE DOLDUĞUNU ANLATIYOR. BELKİ DE BU AMANSIZ ANTİ-KAHRAMANIN EN İNSAN OLDUĞU ZAMANLARA ŞAHİTLİK EDECEĞİZ

Kelimelerle anlatılmayacak bir başka seri daha. God of War, serisini bilenler bilir. Kratos adlı eski bir Sparta generalinin, Olimpos tanrılarına açtığı savaşı ve sonunda tüm engellere rağmen galip gelmesini anlatır. Ama Kratos kesinlikle bir kahraman değildir. Aksine tüm iyi yanlarını bir kenara bırakmış ve hedefine ulaşmak, intikamını almak için elinden geleni ardına koymayan bir anti-kahramandır. Eh, yanlışlıkla da olsa kendi ailesini kesmiş bir adamın artık yüreğinde kalan iyilik kalıntılarıyla neler yapacağını kestiremeyiz. Bildiğiniz gibi aslen bir üçleme olan God of War serisinin üçüncü oyununun sonunda Zeus’u alaşağı etmiş ve bir güzel benzetmiştik. Olimpos Tanrıları’nın tümünü Hades’in derinliklerine gömen Kratos’un hikayesinin en başına gitme zamanı geldi. Bir zamanlar Kratos da bir ölümlü ve bir askerdi. Maalesef ölüme yenik düşmemek için Ares’e yalvardı ve savaşı kazanmayı, düşmanlarını yenmeyi diledi. Bunun sonucu olarak Ares’ten aldığı güç onu öylesine kör etmişti ki kendi eşini ve çocuğunu kestiğinin farkına bile varmadı. Ancak tüm bunların zaten tanrıların oyunu olduğu ortaya çıkınca Kratos da tanrıları teker teker öldürmüştü. Ascension, Kratos’un ailesini öldürmesinden birkaç sene sonra başlıyor.

ÖNCÜ SARSINTILAR
Ne yalan söyleyelim, Ascension ilk duyurulduğunda biraz olsun şüpheyle yaklaşmıştık. Sonuçta oyunu yaratan David Jaffe serinin başından ayrılmış, üçleme sona ermiş, hatta Kratos’un intikam hikayesinde kesecek tanrı kalmamıştı. Bir de üzerine God of War gibi bir oyunun üzerinde son derece anlamsız durabilecek multiplayer modları açıklanınca, oldukça hayal kırıklığına uğramıştık. Belki, bir yapımı görmeden ön yargılı yaklaşmak doğru değildi ancak konu çok sevdiğiniz bir oyun ve karakter olunca, daha bir korumacı oluyorsunuz. Ascension’ı PS3 konsolumuza sürdükten sonra bu fikirlerimizin dağılması takriben 10 dakika sürdü. Evet, Kratos daha bir sessiz sakin ama daha ilk bölümün tasarımından Sony Santa Monica stüdyosunun ne kadar özenli bir çalışma ortaya koyduğunu anlıyorsunuz. Bildiğiniz gibi serinin alametifarikalarından biri size kendinizi küçücük hissettirmesidir. Yunan mitolojisinin epik varlıklarının sahnede olduğu bir anlatı içinde salt bir ölümlü bedeninin küçüklüğü olabilecek en iyi şekilde yansıtılıyordu. Burada da aynı tasarım güzelliklerine şahit oluyorsunuz; hem de daha ilk bölümden… Yine -eğer serinin önceki oyunlarını oynadıysanız- bilirsiniz, oyun sadece kes-ilerle mantığıyla akmaz; arada bir saksıyı çalıştırmanız ve sürekli olarak reflekslerinizi uyanık tutmanız gerekir. Ascension, sevdiğimiz tüm tatları bir araya getirmeyi başarmış ve eski oyunlardaki gibi sizi sürekli olarak şaşırtmayı başarıyor. Örneğin, üzerinde durduğunuz şeyin bir anda canlı olduğunu fark edebiliyor ya da en beklemediğiniz anda kocaman bir düşmanla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Kısacası oyun bildiğimiz formülleri uygulasa da halen sizi şaşırtmayı başarıyor. Kratos yine Blades of Chaos’u kullanıyor. Bileğine zincirlenmiş olan bu silahlar, kısa bir süre sonra Ares’in Ateşi adlı güce kavuşuyor ve kalabalık düşmanlara karşı ekstra bir saldırı seçeneğiniz oluyor. Silahlarınızı tanıyor olsanız da kimi güçlerle yeni tanışıyorsunuz. Örneğin, büyü güçleriniz için sağ aşağıda bir bar bulunuyor. Ares’in Ateşi’ni aldıktan sonra belli sayıda komboya ulaşınca bar doluyor ve gücü aktif edebiliyorsunuz. Aktif olan güçle birlikte komboya girişince yakaladığınız ilk düşmanı patlamaya hazır bir bomba haline getiriyorsunuz. Özellikle kalabalık düşman grubunun içinde patlamaya hazır birini bırakınca tüm grubu dağıtabiliyorsunuz. Yine aynı gücü R2 tuşuyla aktif ettiğinizde etrafınızda hangi düşman varsa altlarındaki zemini sarsarak onları etkisiz hale getirebiliyorsunuz. Kısacası Kratos belki sonradan olacağı kadar öfkesi tırmanmış değil ancak güçleri onu sıradan bir insan olmaktan çıkarıyor ve onunla savaşmak halen çok çok keyifli.