reklamı kapat

POPÜLER

Google, Asus’un çift işletim sistemli tabletinin piyasaya sürülmesini engelliyor mu?

Pazartesi günü başlayacak Mobil Dünya Kongresi için geri sayım devam ederken, teknoloji dünyasının önde gelen üreticilerinden Asus hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. Buna göre firmanın ocak ayının ilk haftası düzenlenen CES 2014’te tanıttığı çift işletim sistemli tabletin, Google’ın baskıları sonucu piyasaya sürülmeyeceği belirtiliyor.

CES 2014’ün dikkat çeken isimlerinden Asus’un tanıttığı en iddialı ürünlerinin başında, Windows 8 ve Android işletim sistemlerini tek cihazda buluşturduğu Transformer Book Duet geliyor. Tercihe göre işletim sistemleri arasında tek dokunuşla geçiş yapılabilmesini sağlayan tabletin mart ayının sonlarında Asya ve Avrupa’da piyasaya sürüleceği belirtiliyordu. Fakat Çin’de yayın yapan Economic Daily News’un iddiasına göre firmanın bu hayali suya düştü. Zira kulislerde konuşulanlara göre, Google’ın bir şekilde Asus’un aklını çelmeyi başararak ürünün dağıtımını engellediği ifade ediliyor. Farklı kaynaklar ise yetkililerin Windows 8 ile aynı platformda olmak istemediklerini açıkça belirtilerek bu yüzden baskı yaptıkları söyleniyor.

Hatırlayacağınız gibi aynı durum daha önce Samsung’un da başına gelmiş, haziran ayında lansmanı yapılan ATIV Q çift işletim sistemli tableti piyasaya sürülmeden sessiz sedasız ortadan kaybolmuştu. Her iki olayın da asıl nedeni tam anlamıyla bilinmiyor ancak üzerinde yoğun teknik çalışmaların yapıldığı ve önemli oranda maddi yatırıma sahip cihazın satışa sunulmaması işin gizemini daha da arttırıyor. Google cephesi konuya dair sessizliğini korurken, çift işletim sistemli tablet fikri şimdilik mümkün gibi gözükmüyor.