reklamı kapat

POPÜLER

“Asus’u güzel günler bekliyor”

Sözlerini Asus tabletlerin teknolojisini anlatarak sürdüren Güler, diğer firmaların henüz Ar-Ge sürecinde olduğu sırada Asus’un çoktan piyasaya ürün sunma aşamasına geçtiğinin altını çizerek özellikle Transformer Prime’ın, Asus’un marka bilinirliğine olumlu katkısı olduğunu belirtiyor.

“GELECEĞİ TEMSİL EDİYOR”
“2011’in yıldız ürünlerinden Ultrabook’lar yılın sonlarına doğru çıktı ama sanki bir anda piyasayı sardı.” diyor Ilgaz Güler ve devam ediyor: “Çünkü Ultrabook segmenti aslında klasik dizüstü bilgisayarların geleceğini temsil ediyor. Performans olarak normal bir dizüstü bilgisayardan daha azını vermezken taşınabilirlik ve tasarım açısından gayet çekici. Dolayısıyla da geleneksel dizüstü bilgisayarların boyutları ve ağırlıkları düşünüldüğünde son kullanıcının tercihi de benzer performanslı ama daha şık ve hafif olan modeli yanında taşımaktan yana oluyor.” Özel olarak Zenbook üzerine değerlendirme yaparken Zenbook’un, tasarımıyla kullanıcının tarzınızı da tamamlayan bir görünüme sahip olduğunu ve dışarıdayken de hem teknik özellikleri hem de görünümüyle “ben buradayım” imajı çizdiğini vurguluyor. Güler’e Asus’un geçtiğimiz aylarda donanımı güncellenmiş haliyle tanıttığı Asus PadFone’un detaylarını ve Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağını da soruyoruz. PadFone’un telefon, tablet, klavye ünitesi ve stylus kalemden oluşan dört farklı parçadan meydana geldiğini ve yılın ikinci yarısında Türkiye’de satılmasını beklediklerini belirtiyor. PadFone aslında bir akıllı telefon fakat dock ünitesine oturtulduğunda tablet halini alıyor. Opsiyonel olarak satılacağını öğrendiğimiz klavyesiyle de pil ömrü uzuyor ve kullanımı bir hayli kolaylaşıyor. Stylus kalemi ise şimdiye kadar gördüklerimizden çok farklı bir amaca hizmet ederek telefon görüşmelerinde bir ahize görevi görüyor. Güler’in belirttiğine göre PadFone, fiyat seviyesi olarak mevcut tabletlerin üzerinde kalacak ve 1.500 TL’nin üzerinde fiyat etiketine sahip olacak. PadFone’un ardından donanımı güncellenen Zenbook’larla ilgili de bilgiler veren Ilgaz Güler yeni Zenbook’ların mayıs ayı sonu gibi piyasada olacağını ve şu anki donanımda mevcut olan Rose Gold ile Hot Pink renk seçeneklerinin yeni donanımlı kaslarda da olacağını belirtiyor.

YÜKSEK DONANIM KALİTESİ
Bugün tablet alacak bir kullanıcının bir Asus tablet almasının kullanıcıya ne getirisi olacağını sorduğumuzda Ilgaz Güler, Asus’un hem sahip olduğu donanım kalitesinden hem de birlikte çalıştıkları iş ortaklarından bahsediyor. Android platformunun özellikle market içeriklerinin ücretsiz olmasının kullanıcı için bir avantaj olduğunu, bireylerin boş zamanlarında sıklıkla kullandıkları uygulamalar için Android işletim sisteminde herhangi bir ücret ödemek zorunda olmadıklarını anlatıyor. Sözlerini Asus’un malzeme kullanımındaki başarılı çizgisini ifade ederek sürdürüyor: “Asus’un kendini ispatlamış bir donanım kalitesi ve dayanıklılığı var. Bir Asus tableti aldığınız zaman Gorilla Glass özellikli ekranı sayesinde cihazın ekranına zarar veremiyorsunuz. Bunun dışında tabletlerimizin yeni versiyonları alüminyum gövdeye sahip; alüminyum magnezyum alaşımlı dayanıklı kasaya zarar veremiyorsunuz. İşlemci, gücünü bildiğiniz gibi NVIDIA Tegra 3’ten alıyor. Bu konuda gayet iddialıyız ve söylenecek hiçbir şey yok; şu andaki en güçlü tablet işlemcisi NVIDIA’nın Tegra 3’ü. Yani tüketici bir Asus ürünü aldığı zaman farklı parametreler için ayrı ücretler ödemek zorunda kalmadığı gibi son derece dayanıklı bir gövde ve güçlü donanımın sahibi oluyor.” Önümüzdeki dönemde piyasaya çıkacak yeni tabletlerin de NVIDIA Tegra 3 işlemcili olacağını ve mevcut tabletlerden farklı olarak renk seçenekleri olacağını belirten Güler, kamera üzerinde de çeşitli geliştirmeler olacağını haber veriyor. Yenilenmiş kameranın dijital fotoğraf makinelerine benzer seviyede fotoğraflar kalitesi ve bunun yanında 1080p video kayıt özelliği bulunuyor. Windows 8 işletim sistemli bir Asus tabletin gelip gelmeyeceğini sorduğumuzda “neden olmasın”dan öte bir yanıt alamadığımız sohbetimizi 2012’de göreceğimiz Asus ürünlerini özetleyerek son veriyor: “2012’de bugüne kadar ciddi bir pazar payı yakaladık ve şu anda liderliğe oynuyoruz diyebiliriz. Şu an üzerimizde bunun getirdiği bir takım sorumluluklar var. En büyük hedefimiz skoru korumak. Mayıs ayında yeni ürünlerimiz geliyor. İki farklı tablet modelimiz olacak. Padfone, yeni Zenbook modelleri ve N55 serisinde yeni ürünlerimiz geliyor. Kısacası mayıs ayı pek çok ürünü bir anda piyasaya sunduğumuz bir zaman dilimi olacak. Asus’un anakart veya ekran kartı bahsi geçtiğinde, tüketiciler arasındaki bilinirliğinin ne seviyede olduğu malum. İşte bu dönemde en büyük hedefimiz Asus’un tüm ürün yelpazesi için böylesine güçlü bir imaj yaratmak. Marka bilinirliğimizi güçlendirmek amacıyla ciddi yatırımlar yapmak da gelecek aylardaki planlarımız arasında yer alıyor. Yeni ürünlerimizle beraber bomba gibi bir Asus geliyor diyebilirim.”