reklamı kapat

POPÜLER

ara güler

Leica Ara Güler’i unutmadı

Leica, kısa bir süre önce hayata veda eden Ara Güler‘i unutmadı ve ana sayfası üzerinden Ara Güler ile ilgili bir yazı paylaştı.

Ara Güler’i İstanbul’un Gözü olarak değerlendiren Leica, Güler’in dünyanın dört bir yanında Leica fotoğraf makinesini tercih ettiğini belirtti. Ara Güler’in uzun süredir devam eden kariyerine Türk dergileri için başladığını söyleyen Leica, Güler’in fotoğraflarının dünyanın dört bir yanında talep gördüğünü ifade etti. Güler’in Magnum Fotoğraf Ajansı ile iş birliği gerçekleştirdiğini söyleyen Leica, Güler’in uluslararası dergiler için birçok önemli röportaj gerçekleştirdiğinin de altını çizdi. Leica Ara Güler’in şu sözlerine de yazısında yer verdi. “İyi bir fotoğrafçı insanları sevmelidir. İnsanların fotoğrafçısı olarak, zevklerini, dramalarını, yaşam tarzlarını insanı oluşturan her şeyi – yakalamak istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ara Güler dünyanın en iyi foto muhabirlerinden biriydi

Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanılan Ara Güler, başta Salvador Dali, Winston Churchill, Picasso, Alfred Hitchcock ve Indira Gandhi olmak üzere birçok ünlünün fotoğrafını çekti.

Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergilenmekledir. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır. Fotoğrafın sanat dalı olmadığını düşünüyordu. Ara Güler kendisini: “Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım” şeklinde tanımlamıştı.

İlgili Video

Leica beğenilen modellerinden Q