reklamı kapat

POPÜLER

Ara Güler

Usta foto muhabiri Ara Güler’den üzücü haber

Dünyanın en iyi foto muhabirlerinden biri olan Ara Güler’den üzücü bir haber geldi. Usta foto muhabiri Ara Güler tedavi gördüğü hastahanede dün yaşama veda etti. Yakın arkadaşı gazeteci Coşkun Aral “Türkiye’nin ve dünyanın başı sağolsun. Bütün dünyanın tanıdığı kendi kuşağının tanıdığı en önemli fotoğrafçılardan biriydi. Her zaman mütevazı bir insandı. Çok önemli bir insanı kaybettik” dedi.

Doktor Zafer Gökay, Güler’in yakınlarına yaptığı açıklamada, “Serviste üç kez resüsitasyona cevap vermiş, yoğun bakımda da iki kere verdi ama üçüncüsünde ne yazık ki döndüremedik, başımız sağ olsun. Tamamen kalp yetersizliği” dedi.

Güler’in sanatçı duyarlılığına sahip olduğunu belirten tarihçi İlber Ortaylı, “Türkiye bir tarihçisini kaybetti diyebiliriz. Memleketimizin en enterasans çağında, yani 2. Cihan Savaşı’ndan sonraki modernleşme evresini onun kadar ekrana getiren yok. Zamanın ne olduğunu kavrayan birisiydi. Çok kişi o zamanları kavrayamamıştı. Hepimiz yaşadıklarımızı unutacaktık ama onun sayesinde hatırlıyoruz” dedi.

20 gün kadar önce Ara Güler ile görüştüğünü söyleyen Ortaylı, Güler’in kendisinin çalıştığı mahallede oturduğunu söyledi.

Ara Güler hakkında

Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanılan Ara Güler, başta Salvador Dali, Winston Churchill, Picasso, Alfred Hitchcock ve Indira Gandhi olmak üzere birçok ünlünün fotoğrafını çekti.

Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergilenmekledir. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır. Fotoğrafın sanat dalı olmadığını düşünüyordu. Ara Güler kendisini: “Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım” şeklinde tanımlamıştı.

İlgili Video

Leica beğenilen modellerinden Q