reklamı kapat

POPÜLER

Google Drive LOG Tasarım

Google Drive için faydalı güncellemeler gerçekleştirildi

Google Drive için faydalı güncellemeler gerçekleştirildi. Şirket bu sefer direkt olarak video ve arama tarafına odaklandı.

Google Drive için ilk olarak iOS tarafında bir arama güncellemesi yapıldı. Bu güncelleme ile beraber uygulamanın arama altyapısı daha basit hale getirildi. Yukarıda görebileceğiniz yeni menü altyapısı ile dosya türüne göre aramayı kolaylaştıran Google, kişilere artık birden fazla filtreleme seçeneği sunuyor, bu sayede aranan dosyalar daha hızlı şekilde bulunabiliyor. Bu değişiklikleri yakında Android tarafına da getireceğini belirten internet devi, buna ek olarak yüklenen tüm yeni videolar için HTTP temelli Dinamik Uyarlanabilir Akış (DASH) video altyapısını da devreye aldı. Bunun video oynatma sürecine adaptif bitrate getirdiği ve bu sayede ağ hızına bağlı olarak değişen kalitenin etkisiyle video oynatma performansının ya da hızının artırıldığı açıklandı. Google Drive içinde video oynatma deneyimi YouTube gibi görünmesine rağmen YouTube kadar performanslı olmuyordu. Bu açıdan atılan video adımı olumlu karşılandı, sürecin eski videolara ise yıl sonuna kadar getirilmiş olacağı söylendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Google Chrome için arama tarafında üç yeni güncelleme gerçekleştirilmişti. “Bazen tam olarak ne aradığınızdan emin olamazsınız. Bu yüzden bugün Chrome’da size ilham verecek üç yeni özellik yayınlıyoruz.” açıklamasını yapan Google, ilk olarak artık arama bölümünde kişilerin karşısına daha bir şey yazılmadan önce öneriler çıkarıyor. Burada daha önceki aramalarınıza bakılıyor ve ona göre alternatif arama önerileri gösteriliyor.

Süreçte diğer kişilerin aradığı popüler içeriklerden yararlanan ve süreci size özelleştiren Google, tarayıcı için iOS ve Android tarafında da bir güncelleme gerçekleştiriyor. Artık mobildeki arama sonuçlarında çıkan öneriler, spesifik olarak ürün tarafında görsel açıdan zenginleştiriliyor.

Yeni dönemde bir ürünle alakalı aramalara daha farklı kategorilerde ya da başka bir deyişle aranan ana ürünle bağlantılı diğer ürünleri de kapsayacak şekilde görsel öneriler çıkarılıyor. Google Chrome için yapılan üçüncü güncelleme ile bağlantı sorunlarına odaklanıyor ve bu konuda şu aktarılıyor:

“Telefonunuzun internet bağlantısı zayıf olduğunda ihtiyacınız olan bilgilere her zaman erişemezsiniz. Android ve iOS için Chrome artık kötü bir internet bağlantınız olduğunda bile size arama önerileri sunacak gelişmiş bir altyapıya sahip. Bu durum Gizli Mod’dayken de daha faydalı öneriler alacağınız anlamına da geliyor.”

Google Drive gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli