reklamı kapat

POPÜLER

Google Glass ile sinemaya gitti kendini FBI sorgusunda buldu

Google’ın meşhur oyuncağı Glass henüz son kullanıcılar için satışa dahi sunulmamışken belli sayıdaki Google Glass kullanıcısı, hergün farklı bir konu ile haber olabiliyor. Son örnek Amerika’nın Ohio eyaletinden geldi.

Reçeteli gözlük camı bulunan Google Glass kullanan bir kişi, karısıyla beraber Columbus şehrindeki bir alışveriş merkezinde yer alan AMC sinemasına gitti. Sinema çalışanlarının Google Glass kullandığını gördüğü kişiyi şikayet etmesiyle sinema salonuna gelen yaklaşık 10 polis tarafından filmi korsan olarak kaydettiğini düşündükleri kişi ve karısı salondan çıkartılarak alışveriş merkezinde yer alan iki ayrı odada FBI ajanları tarafından yaklaşık bir saat sorgulandı. Mağdur Google Glass kullanıcısı her ne kadar FBI ajanlarına cihazın kapalı olduğunu ve dilerlerse kontrol edebileceklerini belirtse de sorgulanmaktan kurtulamadı.

amc-google

Daha sonra serbest bırakılan çifte, Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) yöneticisi tarafından dört adet ücretsiz sinema bileti verilerek olay kapatılmak istendiyse de haberlere konu olmaktan kurtulamadılar. MPAA yöneticisi, kendisini AMC’den aradıklarını ve onun da FBI’ı aradığını belirterek olaylar zincirini özetlemiş oldu. AMC sinemaları tarafından yapılan açıklama ise, sinema hırsızlığını çok ciddiye aldıkları, sinema yöneticilerinin şüpheli gördükleri durumda MPAA yetkililerine haber verme yetkileri bulunduğu, her ne kadar teknoloji ve inovasyonu destekleseler de video kayıt özelliği bulunan bir cihaz giyilerek sinemaya gelinmesine izin vermeyecekleri şeklinde oldu.

AMC sinemalarına video kaydedebilen giyilebilir cihazlarla girmenin yasak olduğunu FBI sorgusuna tabi tutulan mağdur vatandaş aracılığıyla tüm dünya öğrenirken aynı sinemalara akıllı telefonla girmenin ise ilginç şekilde serbest olduğunu da ekleyelim.

YORUMLAR