reklamı kapat

POPÜLER

Google Home’a çoklu kullanıcı desteği geliyor

Google’ın akıllı ev asistanı Google Home, yeni bir güncellemeyle yeteneklerini artırmaya hazırlanıyor.

Google’ın Amazon Alexa‘ya karşı çıkardığı akıllı ev asistanı Google Home, uygulamasına gelecek yeni bir güncellemeyle artık birden fazla kullanıcıyı destekleyecek. Güncelleme henüz dağıtılmadı ancak güncelleme mesajı yanlışlıkla bazı kullanıcıların uygulamasında belirmiş durumda. Discover (Keşfet) sekmesinde yer alan mesaja göre çoklu kullanıcı desteğiyle beraber Google Home artık çok daha kişisel ve özelleştirilmiş bir deneyim sunacak.


Ev asistanlarının çoklu kullanım destekliyor olması esasen oldukça önemli bir özellik. Akıllı ev ekosisteminin hızla gelişmeye devam ettiği günümüzde kullanıcı alışkanlıkları da değişiklik gösterebiliyor. Akıllı ev ekosisteminin de ötesinde en basitinden müzik zevkiniz dahi evdeki diğer kullanıcıdan farklı olabilir. Bu durumda Google Home gibi akıllı asistanların, farklı kullanıcıları tanıması ve kullanıcıya göre farklı reaksiyonlar vermesi zaten olması gereken bir durum.

Asistanların şimdilik yaşadığı ana sorun ise kullanıcıları seslerine göre ayırt edemiyor oluşları. Bu sebeple hala mobil uygulamalara bağımlılık devam ediyor. Google Home için de çoklu kullanıcı özelliği Home uygulaması üzerinden kontrol edilebilir şekilde gelecek. Ancak bu durum da aşılamaz değil elbette. Esasen küçük bir hile ile akıllı asistanın sesle değil ancak seslenme ile farklı kullanıcıları tanıması sağlanabilir. Örneğin kullanıcılara bağlı olarak akıllı asistanın ismi değiştirilip, kullanıcılara atanabilir. Ancak şimdilik Google’ın böyle bir hamle yapması pek olası görünmüyor. Uygulamanın ne zaman güncelleneceği ise henüz belli değil.

İLGİLİ HABERLER