reklamı kapat

POPÜLER

google lunar xprize

Google’ın 30 milyon dolar ödüllü “Lunar Xprize” yarışmasında beklenmedik sonuç

İnternet devi Google‘ın 2007 yılında hayat geçirdiği Lunar Xprize yarışması, beklenmedik şekilde son buluyor. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmalar gelecek için büyük önem arz ediyor.

Tam 10 yıldır devam eden ve birçok kez erteleme alan Google Lunar Xprize yarışması, “kazanan olmadan” son buluyor. Ay’a gidip 500 metre boyunca dolaşabilecek ve Dünya’ya yüksek çözünürlükte fotoğraf / video yollayabilecek robotu yapan ekibe verilecek 30 milyon dolarlık ödül, şartlar sağlanamadığı için şirketin elinde kalıyor. Açıklamaya göre ödül için çalışan takımlar Moon Express, SpaceIL, Synergy Moon and TeamIndus, 31 mart bitiş tarihine yetişebilecek durumda değiller. Ya devam etmek için yeterli para birikimleri olmayan ya da hedefe hızlı bir şekilde ulaşabilecek seviyede olmadığı belirtilen takımlar, bu açıdan başarısızlığa uğraşmış görünüyor. Hedefe en yakın ismin SpaceIL olduğu söylenirken, onun dahi 2018’in sonundan önce Ay’a doğru kalkış yapamayacağı belirtiliyor. Bu yüzden de Google artık kapıları katlamış görünüyor. Dediğimiz gibi Xprize tam 10 yıldır devam ediyor.

Google süreç hakkında olumlu düşünüyor

Yarışmayı bitirecek olmasına rağmen şirket gelinen noktayı oldukça iyi buluyor. Takımların 10 yılda inanılmaz aşama katettiğini ve çok şeyler öğrendiğini belirten şirket, şimdiye kadar 5 milyon dolar ödül dağıttığını da açıklıyor. Yani süreci sadece büyük ödüle bırakmayan firma, bu yarışmanın esas hedeflerinden olan yeni nesli uzay keşifleri için heveslendirmeye de ulaşmış görünüyor. Ancak büyük ödülün elde edilememesi yine de üzücü duruyor. Şirketin şimdiye kadar verdiği destek ise gelecek için çok önemli olarak nitelendiriliyor.

YORUMLAR