reklamı kapat

POPÜLER

Audi Ay’a çıkmaya hazırlanıyor [Video]

Yeryüzünün zorlu koşullarıyla baş etmek için geliştirilen birçok otomobil mevcut ancak Audi çıtayı biraz daha yükseltme niyetinde. Alman otomobil devinin hedefi çok daha yukarılarda, Ay’da!

Bir grup bilim insanıyla ortak çalışarak Lunar Quattro adlı aracı geliştiren Audi, Ay’a çıkan ilk otomobil üreticisi olmaya hazırlanıyor. Güneş enerjisiyle çalışan Audi Lunar Quattro, zorlu Ay koşullarında hayatta kalmak için tüm donanıma sahip. Ayarlanabilir güneş paneli ve lityum iyon pilinden güç alan aracın tekerlekleri regolit denen Ay tozlarına karşı da dayanıklı. Sıcaklık farklılıklarından etkilenmemek içinse aracın silikon kaplı çipi seramik bir panel üzerine yerleştirilmiş.

Lunar Quattro’nun öncelikli hedefi Ay’ın yüzeyine güvenli bir şekilde inmek, sonra yaklaşık 500 metre hareket etmek ve son olarak Dünya’mıza HD görüntüler yollamak. Lunar Quattro tüm bunları başardığı takdirde Google Lunar Xprize‘ın sahibi olacak. Lunar Quattro’nun 5 gün sürecek yolculuğuna en geç 2017 yılında başlaması bekleniyor. O zamana kadar Audi’nin paylaştığı liste halindeki videoları hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.