reklamı kapat

POPÜLER

Google Mandiant

Google’ın 5,4 milyar dolara satın aldığı güvenlik firması Mandiant’ın X hesabı hack’lendi

İnternet devi Google tarafından tam 5,4 milyar dolara satın alınan güvenlik firması Mandiant’ın X (Twitter) hesabı hack’lendi.

Google‘a ait güvenlik firması Mandiant, bu sefer bir avcı ya da savunmacı değil kurban oldu. Şirketin resmi X (Twitter) hesabının kontrolünü henüz kim olduğu bilinmeyen hacker ya da hacker’lar ele geçirdi ve hesap üzerinden kripto dolandırıcılığı gerçekleştirdi. 122 bin takipçiye sahip hesabı saatler sonra geriye alabilen şirket, sürecin nasıl gerçekleştirildiği konusunda ise henüz detaylı bir bilgi vermedi. Bundan önce hack konusunda gündeme gelen firma Insomniac Games olmuştu. Son yıllarda özellikle satışa sunduğu Marvel’s Spider-Man, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Marvel’s Spider-Man Remastered, Ratchet & Clank: Rift Apart ve Marvel’s Spider-Man 2 oyunları ile gündeme gelen ve Marvel’s Wolverine üzerinde de çalışan firma, eğer kaçırdıysanız  boyutu 1 TB’tan fazla olan büyük bir veri sızıntısına maruz kaldı. Hacker’lar şirketin gizli gelecek yol haritalarını ve sözleşmelerini, dahili sunum görsellerini, gelecek oyunların oynanış videolarını ve çok daha fazlasını elde ederek internette yayınladı. Sızıntı kapsamında elde edilen bilgilere göre firma 2025 yılında karşımıza bir Venom oyunu, 2026 yılında Wolverine oyunu, 2028 yılında Spider-Man 3 oyunu, 2029 yılında yeni Ratchet & Clank oyunu, 2030 yılında X-Men oyunu, 2031 ya da 2032 yılında ise başka bir yeni özel oyun ile çıkacak.

Bu üzücü konuda X üzerinden bir açıklama yapan firma, “Stüdyomuza yapılan siber saldırıdan ve bunun ekibimiz üzerinde yarattığı duygusal etkiden dolayı hem üzgün hem de öfkeliyiz.” dedi. Şimdiye kadar sessiz kalınması özelinde, “Destek olmak adına birkaç gün boyunca sadece birbirimize odaklandık.” diyen firma, “Çalınan verilerin mevcut çalışanlarımıza, eski çalışanlarımıza ve bağımsız yüklenicilerimize ait kişisel bilgileri içerdiğinin farkındayız. Ayrıca sızan dosyalar PlayStation 5 için hazırladığımız Marvel’s Wolverine ile ilgili erken geliştirme görüntülerini ve detaylarını da içeriyor. Genel olarak hangi verilerin etkilendiğini belirlemek içinse çalışmaya devam ediyoruz.” açıklamasını da yaptı. “Logan gibi… Insomniac da dirençlidir. Marvel’s Wolverine çalışmaları planlandığı gibi devam edecek. Oyun erken prodüksiyon aşamasında ve şüphesiz tüm planlarımızda olduğu gibi geliştirme süreci boyunca büyük ölçüde gelişecek ve değişecek.” diyen Insomniac Games, açıklamasını, “Insomniac’taki herkes adına bu zorlu dönemde gösterdiğiniz desteğiniz için çok teşekkür ederiz.” cümlesi ile kapatmıştı.

Google ve Mandiant hack gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER