reklamı kapat

POPÜLER

Ubisoft Plus

Insomniac Games gibi Ubisoft da bir siber saldırının hedefi olmuş

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla Insomniac Games gibi dev oyun firmalarından Ubisoft da bir siber saldırının hedefi olmuş.

Ubisoft gelen bilgilere göre bu siber saldırı kapsamında Insomniac Games kadar şanssız değilmiş. Şirket tarafından yapılan açıklama ile öğrendiğimiz kadarıyla hacker’lar, şirketin IT ekipleri ne olduğunu anlayıp bağlantıyı kesmeden önce yaklaşık 48 saat boyunca Ubisoft’un verilerine erişim sağlamış. Hacker’lar burada tam 900 GB‘lık veriyi çalmayı hedeflemiş ancak bunu yapamadan Ubisoft’un sistemlerine olan erişimlerini kaybetmiş. Bu sayede çok ucuz kurtulan dev oyun firması, 900 GB’lık veri içerisinde yer alacak potansiyel görüntüler ve bilgiler üzerinden rakibi kadar büyük bir darbe alabilirdi. Peki Insomniac Games olayı özelinden neler olmuştu? Kaçıranlar için 1994 yılında Ted Price tarafından Xtreme Software olarak kurulan ve daha sonra adı değişen ABD merkezli oyun şirketi Insomniac Games, PlayStation Studios’un bir parçası olarak şimdiye kadar çok sayıda beğenilen oyuna imza attı. Son yıllarda özellikle satışa sunduğu Marvel’s Spider-Man, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Marvel’s Spider-Man Remastered, Ratchet & Clank: Rift Apart ve Marvel’s Spider-Man 2 oyunları ile gündeme gelen ve Marvel’s Wolverine üzerinde de çalışan firma, eğer kaçırdıysanız  boyutu 1 TB’tan fazla olan büyük bir veri sızıntısına maruz kaldı.

Hacker’lar şirketin gizli gelecek yol haritalarını ve sözleşmelerini, dahili sunum görsellerini, gelecek oyunların oynanış videolarını ve çok daha fazlasını elde ederek internette yayınladı. Sızıntı kapsamında elde edilen bilgilere göre firma 2025 yılında karşımıza bir Venom oyunu, 2026 yılında Wolverine oyunu, 2028 yılında Spider-Man 3 oyunu, 2029 yılında yeni Ratchet & Clank oyunu, 2030 yılında X-Men oyunu, 2031 ya da 2032 yılında ise başka bir yeni özel oyun ile çıkacak.

İşte bu üzücü konuda X üzerinden bir açıklama yapan firma, “Stüdyomuza yapılan siber saldırıdan ve bunun ekibimiz üzerinde yarattığı duygusal etkiden dolayı hem üzgün hem de öfkeliyiz.” dedi. Şimdiye kadar sessiz kalınması özelinde, “Destek olmak adına birkaç gün boyunca sadece birbirimize odaklandık.” diyen firma, “Çalınan verilerin mevcut çalışanlarımıza, eski çalışanlarımıza ve bağımsız yüklenicilerimize ait kişisel bilgileri içerdiğinin farkındayız. Ayrıca sızan dosyalar PlayStation 5 için hazırladığımız Marvel’s Wolverine ile ilgili erken geliştirme görüntülerini ve detaylarını da içeriyor.

Genel olarak hangi verilerin etkilendiğini belirlemek içinse çalışmaya devam ediyoruz.” açıklamasını da yaptı. “Logan gibi… Insomniac da dirençlidir. Marvel’s Wolverine çalışmaları planlandığı gibi devam edecek. Oyun erken prodüksiyon aşamasında ve şüphesiz tüm planlarımızda olduğu gibi geliştirme süreci boyunca büyük ölçüde gelişecek ve değişecek.” diyen Insomniac Games, açıklamasını, “Insomniac’taki herkes adına bu zorlu dönemde gösterdiğiniz desteğiniz için çok teşekkür ederiz.” cümlesi ile kapatıyor.

Bu konularda açıklama yapan bir hacker, oyun firmalarına siber saldırı düzenlemenin çok kolay olduğunu keşfettiklerini belirtmişti. Bu açıdan önümüzdeki dönemde oyun şirketlerine yönelik saldırılar ve bağlı olarak ciddi sızıntılar sürmeye devam edecektir.

Insomniac Games ve Ubisoft gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER