reklamı kapat

POPÜLER

Google Fuchsia OS

Google’ın gizemli işletim sistemi “Fuchsia” yeniden gündemde

Android’in arkasındaki internet devi Google, uzun zamandır Fuchsia isimli yeni bir işletim sistemi üzerinde de çalışma gösteriyor. Ortaya çıkan son detaylar ise bu gizemli sürümün yaşadığını gösteriyor.

Hem mobil hem de masaüstü için evrensel tasarlandığı söylenen Google Fuchsia hakkında çok fazla bilgimiz bulunmuyor. Kısa süre önce Chrome OS’lu Pixelbook içerisinde test edilebildiği ortaya çıkan işletim sistemi, bu detaya rağmen deneysel yapısını korumaya devam ediyor. Bazı kişiler tarafından Android değil ama Chrome OS‘un yerini alacağı söylenen sürüm, Pixelbook yanında Acer Switch Alpha 12 ve Intel NUC cihazlarda da denenebiliyor. Bunun için burada yer alan sayfadaki adımların izlenmesi gerekiyor. Açık kaynak kodlu olarak ilerlediği için gelişim aşamaları takip edilebilen yeni nesil işletim sistemi, halen oldukça deneysel görünüyor.

Google Fuchsia için I/O 2018 beklentisi

Google’ın bu gizemli sürümü I/O 2018 kapsamında resmi olarak kamuoyuna tanıtabileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Mobil taraf tamam ama masaüstü tarafında Chrome OS ile işleri iyi gitmeyen şirket, gerçekten böyle bir sürümden fayda sağlayabilecek gibi duruyor. Android ve Chrome OS gibi Linux yerine Magenta kernel altyapısını kullanan sürüm, belirtildiği kadarıyla neselerin interneti donanımlarına da uyumlu. Fuchsia hakkında yeni detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.