reklamı kapat

POPÜLER

Google, Küba’da bir ilke imza attı

Eski Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama‘nın Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatmasının ardından bu ada yatırımcılar için önemli ülkelerden biri haline geldi. İnternet devi Google da gerekli altyapıyı oluşturarak Küba’da hizmet vermeye başlayan ilk yabancı şirketlerden biri oldu.

Bildiğiniz gibi Küba politik sebeplerden ötürü uzun yıllar boyunca ambargoya maruz kaldı. Bu durum da ülkenin bazı teknolojik imkanlardan geri kalmasına neden oldu. Amerika ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının ardından Amerikalı yatırımcılar Küba’yı yeni hedefleri olarak belirledi. Google ise bu ada ülkesinde oldukça hızlı bir başlangıç yaptı. İnternet bağlantısını daha erişilebilir hale getirmek için kolları sıvadı.

Paylaşılan verilere baktığımızda Küba batı medeniyetleri arasında en düşük internet erişimine sahip ülke olmasıyla öne çıkıyor. Şimdiye kadar ada halkına internet hizmeti Venezuela üzerinden sağlanıyordu. Bu da pek kaliteli bir internet bağlantısına sahip olmadıkları anlamına geliyor. Amerika ile diplomatik ilişkilerin başlamasının ardından Google ülkede kablosuz internet sisteminin kurulmasına ve ulusal geniş bant erişimini sağlanmasına yardım etmek üzere öne çıktı. Uzun süredir devam eden çalışmalar sonunda ilk meyvesini verdi. Google, Küba’da internet hizmeti veren ilk yabancı firma oldu. Bu önemli gelişmenin ardından Küba’da interneti daha hızlı kullanmak mümkün hale gelecek. Bu da zamanla internet bağlantısına sahip kullanıcı sayısını ciddi oranda artıracak.