reklamı kapat

POPÜLER

Google, parola yerine ses ile giriş teknolojisi geliştiren SlickLogin’i satın aldı

Google, 2014 yılında da gelecek gördüğü yeni girişimleri satın alma yoluna giderek genişlemesini sürdürüyor. Daha önce kullanıcılarının hesaplarına erişiminde çift aşamalı güvenlik sistemini ücretsiz olarak sunan Google, İsrail merkezli yeni bir girişim olan SlickLogin‘i satın aldı.

Üç girişimci tarafından daha iki ay önce resmi olarak kurulan firma, şifrelerin yerini alacak oldukça ilginç bir teknoloji üzerinde çalışıyor. İnternet kullanıcıları, SlickLogin destekleyen bir siteye girdiklerinde, kullanıcı adı ve şifre girmek yerine akıllı telefonlarını bilgisayara yaklaştırıyorlar ve siteye giriş gerçekleşiyor. Sistemin temelinde ise SlickLogin destekleyen web sitesi tarafından çıkartılan şifreli, insan kulağının duyamayacağı ultrasonik ses yatıyor. Akıllı telefon sesi algılayarak veriyi SlickLogin sunucularına aktarıyor ve kullanıcı şifre kullanmaksızın giriş yapmış oluyor.

Her giriş ses kodu, geçici yani bir defalık olduğu için kopyalansa dahi tekrar kullanımı mümkün olmuyor. Kullanıcı girişinin güvenliğini sağlamak amacıyla SlickLogin sadece ses değil aynı zamanda Wi-Fi, NFC, Bluetooth ve QR kod teknolojileri aracılığıyla konum bilgisini de kullanarak kullanıcı dışı kimselerin uzaktan erişimini engelliyor. SlickLogin’in internet sitesin üzerinden gerçekleştirdiği satın alma duyurusunda,  Google’ın iki aşamalı güvenlik programını daha ileri noktalara taşıyacak fikirlere sahip olduğunu ve kendileriyle aynı temel inançları paylaşan şirkete dahil olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.

SlickLogin’in sesle parolasız giriş yönteminin henüz son kullanıcılara sunulmuş bir versiyonu bulunmamakla beraber ufak bir geliştirici grup tarafından beta testleri devam ediyor. Google ile yaptıkları anlaşmanın finansal ve teknik detaylarına ilişkin bir bilgi henüz bulunmuyor.