reklamı kapat

POPÜLER

Google Samsung LOG Tasarım

Google, Samsung’a da servisleri için ciddi ödeme yapıyormuş

Süregelen dava üzerinden ilginç bilgiler geliyor. İnternet devi Google, Samsung’a da servisleri için ciddi ödeme yapıyormuş.

Bugün Google’ın yapılan anlaşma kapsamında Safari tarayıcı üzerinden elde ettiği arama odaklı reklam gelirinin yüzde 36’sını Apple’a verdiği ortaya çıktı. Bugün ayrıca Google’ın, servislerini Samsung cihazların (Galaxy) varsayılanı tutmak adına dört yıl için 8 milyar dolar ödediği de öğrenildi. Arama, Play Store ve Assistant’ı kapsayan bu anlaşma tekelcilik özelinde tepki çekerken, Samsung’un telefonları ve tablet gibi diğer cihazlarının tüm Google Play Store gelirinin yarısını ya da daha fazlasını oluşturduğu da bugün öğrendiğimiz dikkat çekici detaylar arasında yer aldı. Google ve Samsung bundan önce bir hata ile ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız Android telefonlarda, Google Play Protect adı verilen bir kötü amaçlı yazılım tarama sistemi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu sistem kısa süre önce aslında herhangi bir tehlikesi olmayan Samsung Wallet ile Samsung Messages gibi resmi uygulamaları da “zararlı” olarak işaretledi. Bir sunucu bazlı sistemsel hata yaşayan altyapı, Samsung kullanıcılarından bu uygulamaları telefonlarından silmesini istedi. Sorun daha sonra çözüldü ancak durum elbette kullanıcı özelinde korkutucu oldu.

Çünkü birçok Android telefon sahibi bu Play Protect uyarısını ilk defa gördü. Bu arada Google Play Protect sistemine yakında faydalı bir özellik gelecek. Kısa süre önce duyurulduğu kadarıyla altyapıya bir “uygulama tarama” özelliği eklenecek. Yakında herkes için aktif edilecek bu sistem, Google Play Store’dan ya da farklı konumlardan yüklenmek istenen mobil uygulamaların, telefona daha yüklenmeden önce zararlılara (Malware vb.) karşı taranmasına imkan tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ve Samsung haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli