reklamı kapat

POPÜLER

google aracı otobüs durakları

Google servislerinin otobüs duraklarını kullanması dava konusu oldu

gelmişti. Şimdi de aktivistler şehrin yöneticilerinin, bu araçların kamunun hizmetindeki otobüs duraklarını kullanmalarına izin verdikleri için eleştiriyor ve onları bu araçların şehir ve sakinleri üzerindeki olumsuz çevresel etkisini görmezden gelmekle itham ediyorlar.

Aktivist gruplardan oluşan bir koalisyon; şehrin ve ilçenin yöneticilerine, yerel taşımacılık acentasına, teknoloji şirketlerine ve bizzat belediye başkanı Ed Lee’ye, otobüs şirketlerinin durak başına 1 dolar ödeme yaptıkları bir pilot program yarattıkları ve bununla da California’nın çevre gözetimi yasası üzerinden kazanç sağladıkları için dava açtı.

San Francisco’daki protestocular söz konusu pilot programdan oldukça rahatsız olduklarını ifade ediyor. Protestocular, belediye otobüslerini kullanan her yolcunun 2 dolarlık bir ücret ödemek durumunda olmasının ve teknoloji çalışanlarının ise şirketlerin otobüslerini yalnızca bir dolara kullanmalarının adil olmadığı kanaatinde. Bu durumu eleştiren protestocular ayrıca; şehir yönetiminin, yasa dışı bir uygulamayı jeton ücreti üzerinden yasallaştırmanın bir yolunu bulduğunu düşünüyorlar. Şehirde diğer bütün araçların otobüs duraklarında durmasının cezası ise bir hayli fazla. Fakat söz konusu davanın asıl nedeni, şehir yönetiminin bu programı çevresel endişeleri gözetmeden, adil olmayan bir biçimde uygulamaya koymuş olması.