reklamı kapat

POPÜLER

Josh-Olin

Evolve’un halkla ilişkiler sorumlusu ırkçı tartışmaya kurban gitti

Daha önce Call of Duty‘nin bağlı olduğu Treyarch firmasının halkla ilişkiler sorumluluğunu yapan, eski Riot çalışanı Josh Olin, ırkçı söylemleri yüzünden NBA’den men edilen Donald Sterling‘e “kurban” dediği için işinden oldu.

Advertisement

Son günlerin bomba haberi Los Angeles Clippers’ın patronu Donald Sterling’e ait telefon kaydında yer alan ırkçı söylemlerdi. Söz konusu telefon kaydında Donald Sterling, Meksika kökenli siyahi kız arkadaşının instagram hesabında siyah insanlarla fotoğraf paylaşmasını istemediğini, siyah insanlarla özel hayatında görüşebileceğini ama bunu yayınlama zorunluluğu olmadığını söylüyor. Basına bomba gibi düşen bu kaydın ardından Donald Sterling NBA’den men edilip, 2,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

olin
Tabii olay orada kapanmadı. Medyaya sıçrayan bu tartışma insanları da iki farklı tarafa savurmuş durumda. Özel hayatın gizliliği konusunda Donald Sterling’in haklarının ihlal edildiğini düşünenler ve Sterling’in ırkçı yaklaşımının ne olursa olsun kabul edilemeyeceğini savunanlar. Tabii iki taraf da ırkçılığın yanlışlığı konusunda hemfikir. Left 4 Dead‘in geliştiricilerinden Turtle Rock Studios‘un geliştiriciliğini yaptığı Evolve’un halkla ilişkiler sorumlusu Josh Olin ise bu taraflardan özel hayatın gizliliği konusunu savunanlara dahil olmuş durumda. Twitter‘da yazdığı durumda Donald Sterling’in özel hayatında istediği kadar geri kafalı olabileceğini söyleyen Olin, Sterling’i bir “kurban” olarak tanımladı. Bunun üzerine bir anda çığ gibi büyüyen tepkiler ise Olin’i işinden etti.

Olin’in attığı bu tweet için özür dileyen Turtle Rock Studios, Olin’den “eski çalışanımız” diye bahsetti. İşinden olan Olin, sonrasında yaptığı açıklamada Sterling’in konuşmalarını desteklemediğini, sadece özel hayatın gizliliğini savunduğunu belirtti.