reklamı kapat

POPÜLER

google translate

Google Translate’in yeni güncellemesi kamerayı sözlüğe dönüştürüyor

Google‘ın çeviri uygulaması Google Translate, yakında yepyeni bir güncelleme ile programın işleyişini tamamen değiştiriyor. Google, kamera aracılığıyla çeviri ve gelişmiş sesli çeviri modu ile çok daha kullanışlı bir program sunmaya hazırlanıyor.

Alternatif sözlük uygulamalarının kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için öne sürdüğü akılcı çözümler telefon kameralarının bir sözlük olarak kullanılmasına kadar geldi. AndroidPolice‘in haberine göre, telefonun ana kamerasını kullanarak çeviri yapan WorldLens uygulamasının geliştiricilerinin Google bünyesine katılmasının ardından Google Translate’in de yakın zamanda alacağı güncellemenin ana hatları belli oldu. Sınırlı sayıda dil seçeneği ile hizmet veren WordLens uygulaması yakın zamanda Play Store ve App Store üzerinden kaldırılacak ancak kaldırılana kadar ücretli olan dil paketlerini de ücretsiz yapan uygulama kullanıcılara olası Google Translate güncellemesini önden deneme şansı sunuyor. Ana kamerayı kullanarak kelimeleri anlık olarak çeviren uygulama, ekran görüntüsünü alarak bilinmeyen kelimelere tıklama yoluyla çeviri de yapabiliyor.

google translate
Uygulamaya gelecek olan güncelleme bununla da sınırlı kalmıyor. Özellikle sık sık yurt dışı gezilerinde bulunan ve farklı dillerde insanlarla konuşma durumunda kalan kullanıcılar için geliştirilen “konuşma modu” temelde sesi algılayarak spontane çeviri yapıyor. Konuşma modu’nun şu anki hali oldukça ilkel; sadece tek bir kişinin konuşmasına izin veriyor ve kullanıcı her defasında kendi dili ve diyalogda olduğu kişinin dili arasında elle seçim yapmak durumunda kalıyor. Yeni güncelleme ekranı ikiye bölerek iki kullanıcının da konuşmasını algılıyor ve otomatik olarak çeviriyor. Uygulama bu şekilde çok daha hızlı ve kullanışlı hale geliyor.

Uygulamanın bu güncellemeleri ne zaman alacağı ise şimdilik açıklanmadı. Mevcut uygulamayı Android ve iOS için indirebilirsiniz.