reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google ve Microsoft korsan içerikleri göz önünden kaldıracak

İnternet dünyasının korsana karşı verdiği mücadele arama motorlarına da yansıyor. Google ve Microsoft’un sahibi olduğu Bing artık korsan içeriklerin bulunmasına yardımcı olmayacak. Daha net bir şekilde dile getirmek gerekirse korsan içerikler bu arama motorlarında listelenmeyecek.

Arama motorları korsan içeriklerin internette yayılmasına neden olan sitelerin ayıklanmasına yardımcı olacak bir kodun kullanılmasını kararlaştırdı. Başlangıçta bu uygulama sadece Birleşik Krallık‘ta denenecek. Bahsi geçen bu kod arama motorlarının çıkarttığı sonuçlarda yasa dışı sitelerin görünülürlüğünü azaltacak. Böylece en azından Google ve Bing gibi platformlardan korsan mecralara akışın azaltılması amaçlanıyor.

Elbette arama motorlarının kullanıcıları yönlendirmesi bununla sınırlı kalmayacak. Örneğin, Google’a The Walking Dead yazdığınız zaman karşınıza korsan izleme alternatifleri değil, yasal seçenekler çıkacak. Bunlar arasında yayıncı mecranın sunduğu içerikler, YouTube‘da yer alan tanıtımlar, seç – izle platformları veya DVD satışı gerçekleşen mağazaları göreceğiz.

Bu yeni kod korsan siteleri arama sonuçlarından tamamen çıkartmıyor ancak kullanıcıları direkt olarak bu mecralara yönlendirmeyi de reddediyor. Yani inatça belli bir torrenti arayanların arama motorlarında daha fazla zaman geçirmesi gerekecek. Bunun yanı sıra birçok kullanıcı korsan mecraları zaten ismen biliyor. Bu uygulamanın ünlü platformların kullanıcılarla direkt etkileşimini artırma ihtimali de bulunuyor.