reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Google kuantum bilgisayar

Google ve Volkswagen elektrikli araçları “kuantum bilgisayar” ile geliştirecek

Volkswagen ve Google, elektrikli araçların geleceği için “kuantum bilgisayar” temelinde çok önemli bir ortaklık kurduklarını duyurdu.

Bildiğiniz gibi Volkswagen aktif olarak birden fazla elektrikli araç geliştiriyor. Elektrikli araç ve pil üretmek için 84 milyar dolar yatırım dahi yapan şirket, şimdi de Google ile ortaklık kuruyor. Kurulan bu önemli ortaklık direkt olarak kuantum bilgisayar teknolojisi etrafında toplanıyor. İki üretici, kuantum sistemlerin yüksek çözüm gücü üzerinden elektrikli otomobil pillerini daha iyi hale getirmek istiyor. Aynı zamanda otomobil dünyasının geleceğinde yaşanacak sorunları da kuantum bilgisayarlar ile aşmak isteyen ikili, yapay zeka sistemlerini de daha akıllı hale getirmeyi hedefliyor. Kuantum hesap gücü, malzeme bilimlerindeki zor problemleri çözme ve piller gibi mevcut teknolojileri optimize etmek için yeni malzemeler yaratmaya yardımcı olabiliyor. Bu konuda büyük potansiyel vaadeden sistem, son kullanıcı için olmasa da kurumsal alanda harikalar yaratıyor.

Volkswagen ve Google’ın ortaklığı geleceği değiştirebilir

Kuantum bilgisayarlar ile rakiplerinden bir adım öteye geçmek isteyen Alman otomobil üreticisi, dizel emisyon skandalı sonrası köklü atılımlar gerçekleştiriyor. Geleceğini haklı olarak elektrik üzerine kuran firma, teknolojiyi de sonuna kadar kullanmak istiyor. Bu noktada da en çok geliştirmenin elektrikli araçların menzilini belirleyen batarya tarafında yapılması gerekiyor.