reklamı kapat

POPÜLER

453 beygirlik güçle limitleri genişletme vakti: Karşınızda BMW M3 CS [Video]

3 Serisi ailesinde tepe noktaya yerleşen BMW M3 CS, kardeşlerinin ortak özellikleriyle donatılmış son jenerasyon performans canavarı olarak karşımızda.

CSL versiyonunu özlemini fazlasıyla çektiğimiz şu günlerde BMW’nin evcilleştirme operasyonları farklı seviyelerde kendisini göstermeye devam ediyor. M4‘ün ardından CS rozetini taşıyacak son üye olan M3 CS uzun soluklu bekleyişin ardından bolca karbon detay ve beklediğimiz gibi nefes kesen performans değerleriyle örtülerinden kurtuldu. M4 CS’te kullanılan benzer komponentlerle donatılan model, standart M3’e oranla daha güçlü bir yapıyı beraberinde getiriyor. Tüm dünya genelinde sadece 1.200 adet üretileceği açıklanan canavarın fiyatıysa henüz netlik kazanmış değil. Genele oranla çok fazla ilgimizi çekmeyen detayların ardından işin en keyifli kısımlarından olan teknik kısma geçelim. Bayanlar baylar, karşınızda M3 CS!

Fark yaratan parçalar

Tam gaz yola koyulmuş görselleriyle karşımıza çıkan M3 CS’nin bu ivmesine eşlik etmek adına biz de ilk adımda motor ve teknik parametreleri sizlerle paylaşalım. Aracın kaputunun altında üzerinde iyileştirme yapılmış 3.0 litrelik twin power turbo altı silindirli bir makine kullanılıyor. 453 beygir güç ve 600 Nm tork üreten motorun bu değerleri 7 ileri değerli M imzalı çift kavrama şanzımanla yere aktarılıyor. 0-96 hızlanmasını 3,7 saniyede tamamlayan M3 CS’nin elektronik olarak sınırlanmış maksimum hız değeriyse 280 km/s. Motorda yapılan iyileştirmeyle birlikte standart M3’e oranla güç kısmında 28 beygir tork kısmındaysa 50 Nm gibi bir fark olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

M3 CS’li standart versiyondan ayıran detaylar bununla sınırlı değil. Kaput ve tavan gibi gövdenin en büyük parçalarında kullanılan güçlendirilmiş plastik ve karbon fiber parçaların yoğunluyla birlikte ortaya 50 kilogram gibi bir hafifleme çıkıyor. Altyapı parçalarıyla ilgili konuşmaya başladığımızdaysa gözümüz ilk olarak süspansiyonları arıyor. Burada da bizleri şaşırtmayacak şekilde adaptif yapıdaki M süspansiyonları görüyoruz. Buna ek olarak aktif M diferansiyel kilidi, özel egzoz sistemi ve 20 inç‘lik jantlar dikkatimizi çeken parçalar arasında. Dış bölümle ilgili üzerinde konuşacağımız son kısım eklentiler üzerine olacak. M4’ten alınan parçalarla oluşturulan performans parçaları arasında karbon fiber ön lip, arka spoiler ve difüzör yer alıyor.

GTS atmosferli kokpit

M3 CS’nin içerisine girdiğimizdeyse gerek standart versiyondan gerekse M4 CS’den farklı bir yapıyla karşılaşıyoruz. Daha çok GTS versiyonlarını akıllarımıza getiren bu bölümde karbon, kumaş, Alcantara ve deri döşemenin birlikteliğine şahit oluyoruz. Direksiyondan başlayarak kapıları ve konsolun tamamın kapsayan bu detaylara Harman Kardon ses sistemi ve GPS navigasyon eşlik ediyor. M3 CS’in 1.200 adetlik sınırlı stok adedinin 550‘si sadece Amerika için olacağı düşünüldüğünde diğer pazarlara çok fazla opsiyon kalmıyor. Bu da araca sahip olmak isteyenlerini ellerini çabuk tutması gerektiği anlamına geliyor.

VİDEO