reklamı kapat

POPÜLER

Google yeni mobil ödeme sistemi Android Pay’i resmen tanıttı

Google dün akşam gerçekleşen I/O geliştirici konferansında bir dizi uygulama, servis ve yeni teknolojilerini tanıttı. Yeni mobil ödeme sistemi Android Pay de onlardan biri oldu.

İlk kez geride bıraktığımız Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıkan Android Pay, etkinlikte detaylı bir şekilde tanıtıldı. Tıpkı Apple Pay ve Samsung Pay mantığıyla çalışan Google’ın mobil ödeme sistemi, mobil cihazlardaki yakın saha iletişimi (NFC) özelliğini kullanarak fiziksel mağazalardan yapılan alışverişlerde hızlı ödeme imkanı sunuyor. Sistemi kullanmak için en az Android KitKat sürümünün yüklü olması gerekiyor. Android M ile birlikte ödeme yaparken parmak izi okuyucu da kullanılabiliyor. American Express, MasterCard ve Visa desteğine sahip ödeme sistemi için şimdiye kadar Amerika’da bulunan 700 binden fazla mağazayla anlaşılmış durumda.

Google’ın ödeme sistemleri konusundaki ilk girişimi olan Google Wallet’ın başarısızlığından sonra sonuç olarak yepyeni bir ödeme sistemiyle karşı karşıyayız. Android Pay’in, selefinden çok daha başarılı olacağı kesin gibi. Zira Google Wallet kullanıcılardan istediği izinler neticesinde şüpheyle yaklaşılmış, Amerika’daki birçok şirket sistemi güvenli bulmadığı için anlaşmaya yanaşmamıştı. Ancak artık Apple Pay ve Samsung Pay ile birlikte bu konuda net bir “sistem” oturtulmuş durumda. Akıllardaki tek soru işareti ise, milyonlarca Android cihaz satan ve kendi ödeme sistemine sahip Samsung’un, Android Pay’in gelişimini engelleyip engellemeyeceği.

YORUMLAR