reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Teknoloji devi Apple, “Apple Pay” merkezli olarak dava edildi

Teknoloji devi Apple, ABD’de “Apple Pay” merkezli olarak dava edildi. Firma yasal konuların merkezinde kalmaya devam ediyor.

Apple’ın, Apple Pay sistemini sadece kendi cihazlarına özel bırakmakla ABD antitröst yasasını ihlal ettiği iddia ediliyor ve bunun için yasal bir adım atılıyor. Bu yasal adımın bir seviyesi daha bulunuyor. Apple’ın kredi kartı firmalarından her ödeme üzerinden pay aldığı ve bunlar sayesinde yıllık 1 milyar dolar yasadışı kâr elde ettiği iddia ediliyor. Açıklamaya göre Google, Android tarafında kredi kartı firmalarından böyle bir pay almıyor. Antitröst şikayetleri üzerinden daha önce de dava edilen ancak temelde kimseyi kendi ürünlerini satın alması için zorlamayan teknoloji devi Apple, bu sefer nasıl bir sonuç ile karşı karşıya kalacak hep birlikte göreceğiz.

Apple mobil ödeme konusunda en son yeni Tap to Pay sistemi ile gündeme gelmişti. ABD merkezli olarak duyurulan ve halen sadece orada yer alan sistem, iPhone’lar üzerinden ödeme alınmasına imkân tanıyor. Apple Pay ve temassız ödeme destekli kredi kartları temelinde çalışan sistem, işletmelerin ödeme alabilmek için harici donanım kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da kâğıt üzerinde büyük biri kolaylık ve tasarruf anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistem iPhone Xs ve üstü tüm iPhone modellerinde aktif olarak çalışıyor. Ödeme yapma sürecinde müşteriler iPhone’ları yanında destekli Watch modellerini de kullanabiliyor. Süreç NFC üzerinden temassız, hızlı ve güvenli olarak gerçekleştiriliyor.

Özellikle evlere / iş yerlerine teslimatlar için güzel görünen sistem, yaygınlaştığı zaman ödeme sürecini hatırı sayılır oranda hızlandıracak. Tap to Pay sistemi Türkiye pazarına ise maalesef gelmeyecek. Türkiye’de üzücü şekilde halen Apple Pay sistemi dahi aktif edilmiş değil.

Apple gelişmesinden çok bu ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin