reklamı kapat

POPÜLER

Netflix LOG Tasarım 2

Netflix, hesap paylaşmada ev başına ekstra ücret testi yapıyor

Netflix, geçtiğimiz dönemde ciddi gelir kaybı yaşadığı için ortak hesap sürecine son vermek istediklerini aktarmıştı.

Netflix, hesap paylaşma ya da ortak hesap kullanımı sürecini ortadan kaldırmak adına farklı ülkelerde farklı testler gerçekleştiriyor. Bu testlere önümüzdeki ay Arjantin, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala ile Honduras merkezli devam edilecek ve burada “ev ekleme” altyapısı devreye alınacak. Kişiler bu temelde bir hesabı sadece tek bir evde kullanabilecek. Diğer evlerde kullanım için ekstra ücret ödenmesi gerekecek. Burada ülkeye göre değişkenlik gösterecek olmasına rağmen genel olarak 2,99 dolar seviyesinde ev başı ekstra ücret alınacak. Bu altyapı için Netflix’e bir “evleri yönet” sayfası da eklenecek. Yapılan açıklamaya göre temel plandaki üyeler fazladan bir, standart plandaki kişiler iki, premium aboneler ise üç ekstra ev alabilecek. Yani süreç sınırsız olmayacak, hesaplara kötüye kullanımı engellemek adına istenildiği kadar ekstra ev eklenmeyecek.

Netflix, burada aktardığımız üzere 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Yapılan resmî açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu düşüşün arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor. Peki bu nasıl önlenecek?

Bunun için CEO Reed Hastings çeyrek açıklamaları kapsamında “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketini düşündüklerini aktarmıştı. Daha sonra ise eş-CEO Ted Sarandos konuşmuş ve paketin yüzde 100 kesin olarak geleceğini belirtmişti. Halihazırda satılan standart paketlere reklam koymayacak firma, reklamları sadece yeni gelecek pakete özel bırakacak ve bu sayede daha ucuz bir abonelik seviyesi sunabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu rakiplerde uzun zamandır olan reklam destekli paket için geçtiğimiz günlerde Microsoft ile ortaklık kurulduğu duyuruldu. Microsoft’un reklam destekli paket özelinde kendilerine hem reklam hem teknoloji konusunda destek çıkacağını belirten Netflix, paketin halen ne zaman çıkacağını ise açıklamadı. Sadece bu konuda çalışmaların aktif olarak sürdüğü belirtildi. Netflix’in daha önce bu paket için Google tarafıyla da görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı.

Netflix hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi