reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, Rusya’da YouTube üzerinden büyük bir ceza aldı

İnternet devi Google, kısa süre önce Ukrayna işgali ile tüm dünyanın gündeminde kalmayı sürdüren Rusya merkezli iflas sürecini başlatmıştı.

Rusya, geçtiğimiz aylarda Google’a verdiği yaklaşık 120 milyon dolarlık cezayı (YouTube içerikleri ile alakalı) alamamasının ardından şirketin Rusya’daki banka hesaplarına el koydu. Bu yüzden ülke içerisinde operasyon yapamaz ve çalışanlarının maaşlarını ödeyemez hale geldiklerini açıklayan internet devi, bundan dolayı ülkede iflas sürecini başlatmıştı. Şimdi bunun üstüne bir haber daha gündeme geldi. Rusya, ülkenin yasalarına aykırı YouTube videolarını kaldırmadığı için Google’a tam 365 milyon dolarlık bir ceza kesti. Bu konuda Google için terörizmi teşvik eden videoların yanı sıra Ukrayna’daki savaş hakkında yanlış bilgiler içeren yasaklanmış içerikleri kaldırma talimatlarına uymadı bilgisi verildi.

Google, daha önce aldığı iflas kararına rağmen Gmail, Maps, Android ve Play Store gibi ücretsiz servislerinin Rusya’daki kullanıcılara normal şekilde hizmet vermeye devam edeceğini belirtmişti. Biliyorsunuz Rusya’nın Ukrayna işgaline tepki göstermek adına devreye alınan çok sayıda ambargo bulunuyor. Sadece ABD’li değil diğer birçok ülkedeki şirket Rusya’daki operasyonlarını sonlandırmış durumda. Artık ülkede Google tarafının ücretli hizmetleri de olmayacak ve bu durum birçok yerel şirket için ciddi sorunlar yaratacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya ile Google arasında daha önce de ciddi yasal süreçlerin olduğu ve Google’a başka büyük cezaların kesildiği de hatırlanıyor. İnternet devi zaman zaman Türkiye dahil başka birçok ülke içerisinde de cezalar ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunlara rağmen firma inanılmaz yüksek oranda kâr etmeyi sürdürüyor.

Google ve YouTube gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın