reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram, ürün satın almayı direkt mesajlara kadar getirdi

En önemli Meta şirketleri arasında başı çeken Instagram, daha fazla kazanmak ve kazandırmak adına farklı adımlar atıyor.

Instagram içerisinde uzun süredir ürün satışı ve alımı yapılabiliyor. Hatta belirli pazarlarda süreç (Ödeme ve alım) neredeyse tamamen platformun içerisinde yürüyor. Bu konuda çalışmalarına devam eden Meta, artık kişilerin direkt olarak mesajlar içerisinde ürün satın alabilmesine imkân tanıyor. Bu sayede direkt mesaj üzerinden iletişim kurduğunuz bir “onaylı satıcı”, ürünü mesaj sayfası üzerinden satın alabilmeniz için size özel bağlantı oluşturabiliyor. Böylelikle birebir iletişim ve satış süreci tek bir sayfada hızlıca halledilebiliyor. Bu sistem gerçekten çok kullanışlı görünüyor ancak henüz her ülkede aktif edilmiş değil. Firma alışveriş altyapısının küresel genişlemesini yavaş yavaş gerçekleştiriyor.

Son dönemde TikTok’laşma adına büyük değişimler içerisinde bulunan Instagram, en son gelir özelinde abonelik tarafıyla gündeme gelmişti. Kaçıranlar için platformda içerik üreticilerin pazar kazanması için bir abonelik sistemine yer alıyor. Bu halen her pazarda aktif olmayan abonelik sistemi geçtiğimiz günlerde biraz daha genişleten firma, sürdürülebilir gelir hedefi odağında bu tarafa abonelere özel direkt mesaj merkezli sohbet özelliği getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buna ek olarak abonelere özel içerik paylaşım altyapısı da duyuruldu. Bu sayede içerik üreticiler sadece abonelerine video, fotoğraf ya da reel paylaşabilecek. Bunları görmek isteyenler içerik üreticiye aylık ödeme ile abone olacak. Yüksek ihtimalle yakında çoğu içerik üretici tüm içeriklerini abonelere özel bırakmaya başlayacak.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın