reklamı kapat

POPÜLER

Apple Google

Apple, Google’a alternatif arama motoru ile gündemde

Teknoloji devi Apple, Google tarafına alternatif bir arama motoru geliştiriyor olabilir. Burada sağlam kaynaklardan ilginç bilgiler geliyor.

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutan Google, biliyorsunuz uzun yıllardır Apple’a iOS cihazların Safari’deki yerleşik arama motoru olmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Kısa süre önce ortaya çıkan bilgilere göre Google’dan Apple’a her yıl 8 ila 12 milyar dolar arasında bir rakam gidiyor. Ancak Apple bu duruma rağmen pazarın tek hakimi Google’a alternatif arama motoru geliştiriyor gibi görünüyor. En azından sağlam kaynaklardan gelen ilk bilgiler bu şekilde. iOS 14 içerisinde yerleşik olarak yapılan aramalarda internetten bulduğu kendi sonuçlarını kullanıcıların karşısına çıkaran teknoloji devi, olası bir Apple Search ile gerçekten büyük bir adım atabilir. Biliyorsunuz firmanın artık bir kredi kartı dahi bulunuyor. Apple’ın yeni alanlara yatırım yapacak maddi gücü fazlasıyla bulunuyor.

Apple ile arası iyi olan Google, bu aralar yasal bir sorun ile gündemde yer alıyor

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından Google için başlatılan bu yasal sürecin arkasında firmanın arama dünyasındaki tekel yapısı ve diğer rakipleri dezavantajlı hale getirmesi yer alıyor. Bu konuda uzun zamandır Avrupa merkezli soruşturma ve davalar ile gündeme gelen ve büyük cezalar ödeyen firma, daha önce de dediğimiz gibi bu konuda artık ABD’de de rahat bırakılmayacak.

Firmanın rakipleri geri plana atacak adımlar attığı iddia ediliyor ve bu da yasal açıdan hoş karşılanmıyor. Google’ın rekabeti bozduğu iddia edilen hamlelerine karşı atılacak yasal adımın, iddia edilen monopoli karşısında nasıl bir sonuç doğuracağı ise merakla bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın kendi arama motoru planının arkasında da bunun yer alıyor olabileceği söyleniyor. Google ile Apple’ın arasındaki anlaşma yasal düzeyde çok dikkat çekiyor ve gelecekte ne olacağını şimdilik kimse tam olarak kestiremiyor.

İlginizi Çekebilir

Hazırlanan özel iPhone 12 versiyonları