reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Bing sohbet botu

Microsoft, kendi arama motoru Bing’i Apple’a satmayı denemiş

 - Güncelleme: 25 Şubat 2024 12:04

Bugün bir kez daha gündeme geldiği üzere yazılım devi Microsoft, Bing arama motorunu Apple’a satmayı denemiş.

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutan Google, arama motoru konusunda halen tekel durumunda. Apple ise uzun süredir bu durumu değiştirmek ve Google’a alternatif bir arama motoru kullanıma sunmak istiyor haberiyle gündeme geliyordu. Teknoloji devi olası bir Apple Search ile gerçekten büyük bir adım atabilir ancak bu kesinlikle hemen olmayacak deniyordu. En son Apple kendi arama motorunu kullanıma sunmaktan en az dört yıl uzakta bulunuyor açıklaması yapıldı. Söylendiği kadarıyla firma bu konuda yetişmiş mühendisleri Google’a kaptırıyor, bu açıdan proje istenildiği gibi hızlı şekilde ilerlemiyor. Hiçbir zaman çıkmama ihtimali de bulunan Google’a direkt rakip Apple Search özelinde yaşanan mühendis kayıpları, söylendiği kadarıyla Siri’nin öneri sistemi ve iOS ile Mac’in yerleşik arama sistemlerindeki ilerlemeleri de geride tutuyor. Kendi arama motoru macerasına üç eski Google mühendisi tarafından kurulan Laserlike’ı 2018 yılında satın almasıyla hız veren Apple, bugün bu konuda yine Bing merkezli bir gelişmeyle gündemde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz ay 2020 yılında Microsoft bir adım atarak Bing arama motorunu Apple’a satmak istemiş haberi gündeme gelmişti. Bugün ise Microsoft’un Bing’i Apple 2018 yılında da satmak adına adımlar attığı aktarıldı. Microsoft yöneticileri bu konuda bir anlaşma yapmak için Apple hizmetlerinin başındaki isim olan Eddy Cue ile bir araya gelmiş ancak görüşmelerde satış konusunda ilerleme kaydedilmemiş. Yeni verilere göre Microsoft, Apple’a Bing’i Safari’de varsayılan arama motoru yapma konusunda da en az yedi kez (2009, 2013, 2015, 2016, 2018 ve 2020 yıllarında) teklifte bulunmuş. Her seferinde Apple Google’ın arama kalitesi daha yüksek olduğu için Microsoft’un teklifini reddetmiş.

Bu gelişmeyi daha önce ortaya çıkaran Bloomberg’e göre Apple, Google’dan kazandığı parayı kaybetmemek (Google Apple’a cihazlarının yerleşik arama motoru olmak adına her yıl milyarlarca dolar para ödüyor) ve Bing’in Google ile rekabet edemeyeceğini gördüğünden sürece hiçbir zaman tam olarak yeşil ışık yakmamış.

Apple ve Microsoft haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli